Kino Rejs i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Słupsku zapraszają w poniedziałek, 4 lipca, o godzinie 17.00 na pokaz specjalny dokumentu "Autostopem do wolności". Po seansie rozmowę z reżyserem filmu Franzem Zajti poprowadzi András Asztalos.

 

AUTOSTOP plakat mały

 

AUTOSTOPEM DO WOLNOŚCI

Autóstoppal a szabadság felé
Węgry 2021, 60 min
realizacja: Franz Zajti

 ecobilet emcek

W latach 60. I 70. nasz kraj był mekką autostopowiczów z… Węgier. Dla młodzieży węgierskiej, po stłumionym w 1956 roku powstaniu, Polska była ziemią „wolności i kultury”. Ponieważ na Węgrzech zabronione było podróżowanie autostopem, wielu jeździło do Polski, żeby przeżyć tam przygodę życia. Na letnich autostopowych wyprawach kształtowała się i integrowała inteligencja węgierska, która później stała się warstwą wiodącą życia kulturalnego w kraju.

 

 

Autostpem foto


W filmie zabrali głos między innymi: były węgierski prezydent László Sólyom, historyk i polonista Csaba György Kiss, poeta, tłumacz, historyk, dyplomata, ojciec obecnej ambasador Węgier w Polsce István Kovács, pisarz Janos Hay, plastyk István Haász i wielu innych.

 

Autostpem foto 2


Skąd w ludziach z tamtych lat tyle romantycznej otwartości, bezgranicznego zaufania do nieznanych sobie bliźnich? Dlaczego autostop stał się remedium z jednej strony dla władzy, a drugiej dla tęskniących za wolnością młodych ludzi? Czy był swoistą grą pozorów z jednej strony niby demokratycznych władz, drugiej niby wolnych obywateli? Czy istnieje DNA przyjaźni? Wreszcie, czy autostop jest wiernym miernikiem poziomu wolności?

 

Autostpem foto 3

 

 

Jaski Pokoju

Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" zaprasza kinomanów 4 lipca godz. 17:00 do kina „Rejs” po „Jaśki Pokoju”. Będą dostępne w holu podczas projekcji filmu dokumentalnego pt. „Autostopem do wolności” w reż. Franca Zajtiego.

Kolorowe poduszeczki, szyte m.in. przez samych podopiecznych DPS-u, nie mają ceny, każdy może je zabrać do domu i wpłacić dowolny datek na rzecz Stowarzyszenia "Zacisze" działającego przy Dps Lubuczewo. Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Maripol z powiatu słupskiego, Dps Lubuczewo i OSW Damnica.