“Dlaczego Żydzi...? - rozmowa w przeddzień Kristalnacht”

Kategoria
Różne
Termin
2022-11-09 18:00
Miejsce
Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
Strona WWW
W przeddzień Nocy Kryształowej z 10 listopada 1938 roku zapraszamy na wieczór poświęcony żydowskim ofiarom prześladowań przez niemiecki ruch narodowo-socjalistyczny.
 
W programie wieczoru:
🎥 projekcja filmu Aleksandry Skorupy pt. "Pamiątka z widzenia"
✡️ rozmowa Jolanty Krawczykiewicz z Jerzym Giebułtowskim o Nocy Kryształowej z 10.11.1938r.
🕯️ symboliczne światło pamięci pod repliką muru słupskiej synagogi przy ul. Niedziałkowskiego.
Wstęp wolny. Więcej informacji pod numerem ☎️ 59 *42 63 49
Aleksandra Skorupa - absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, teatrolożka (absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej pt. „Wanda Wasilewska” zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie, nagrodę na V MONOfeście w Łodzi, nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2018 oraz II nagrodę na 2 Sopockich Konsekwencjach Teatralnych. Spektakl „Sońka” wg I. Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. Napisała i wyreżyserowała spektakle: „WIENIA”, który został finalistą przeglądu monodramów „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach i festiwalu FAMA 2019 oraz spektakl warsztatowy „Edyp” (AST w Krakowie). Jej dyplomowy spektakl „Tlen” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został zaprezentowany na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr” oraz na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu. Ostatnio tworzy fabularne etiudy filmowe („Pierwszy września” z nagrodą na festiwalu Stopklatka oraz „Kaliszfornia”), a także filmy dokumentalne.
Jerzy Giebułtowski – historyk, tłumacz, słupszczanin. Wybitny tłumacz literatury historycznej. Na swoim koncie ma przetłumaczenie najważniejszych opracowań dotyczących Zagłady – w tym Raula Hilberga „Zagłada Żydów europejskich”, „Sprawcy.Ofiary.Świadkowie” czy wreszcie wydanej w 2016 roku przez ŻIH „Przemyśleć Zagładę” Yehudy Bauera.
 
 

Terminy

  • 2022-11-09 18:00