Filmowe opowieści z Wysp Zielonego Przylądka

Kategoria
Kino
Termin
2021-11-22 18:00
Miejsce
kino Rejs, al. 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu MIEJSCE KOBIET zapraszamy na spotkanie z słupszczanką, Emilią Wojciechowską, dziennikarką, podróżniczką i producentką filmową, organizatorką między innymi festiwalu CENA, będącego przeglądem kina kobiecego z Wysp Zielonego Przylądka.

Emilia Wojciechowska zabierze widzów na archipelag Wysp Zielonego Przylądka, któremu przyjrzymy się okiem kamery lokalnych reżyserek. Pokaz filmowy będzie także punktem wyjścia do ilustrowanej fotografiami opowieści o Zielonym Przylądku.

 

BECZKA - NARÓD WYSPIARSKI

Bidon
Cabo Verde 2019, 52 min

reżyseria: Celeste Fortes i Edson Silva D.

Na Wyspach Zielonego Przylądka "terra longe" - dalekie kraje - idealizowane są jako krainy obfitości. Właśnie stamtąd pochodzą beczki wysyłane z odległych zakątków, wypełnione różnymi skarbami, odzwierciedlające zwycięstwo emigracji i uosabiające obecność tych, którzy musieli opuścić kraj.

"Beczka - Naród wyspiarski" to trzy kobiece opowieści z "bidon" (beczką) w roli głównej, która niczym posłaniec łączy tych, co pozostali, i tych, którzy wyjechali. Camila miała 11 lat, kiedy jej matka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Przez 18 lat dystans między nimi skracały właśnie beczki, wysyłane przez matkę i wypełnione po brzegi matczynym uczuciem. São skupuje produkty przysyłane w beczkach i w ten sposób stara się utrzymać swoją rodzinę. Krąży z nimi po peryferiach wyspy S. Vicente, docierając w miejsca, gdzie nie ma sklepów. Patrícia mieszkała już w dalekiej krainie. Wróciła jeszcze jako dziecko i chce uratować dziecięce wspomnienia, kupując różne produkty importowane ze Stanów Zjednoczonych. Nie ma zamiaru emigrować, ale jak większość Kabowerdeńczyków marzy o tym, żeby otrzymać beczkę.

 

ŚWIĘTY POSZUKIWANY

Buska Santu
Cabo Verde 2016, 28 min

reżyseria: Samira Vera-Cruz

Historia ojca i syna z muzycznym stylem tabanka w tle. Film, będący hołdem dla Vittorio de Sica, w szczególności dla filmu „Złodzieje rowerów”, jest paralelą między włoskim neorealizmem a rzeczywistością Zielonego Przylądka. Muzyk uliczny zostaje okradziony z gitary, źródła utrzymania rodziny. Jego syn bierze sprawy w swoje ręce. Ta produkcja to także o także hołd dla Tabanki i jej mniej znanych rytuałów.

 

wstęp bezpłatny

 
 

Terminy

  • 2021-11-22 18:00