Titane

Kategoria
Kino
Termin
2021-11-19 20:15
Miejsce
kino Rejs, al. 3 Maja 22
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

ecobilet emcek

Francja 2021, 108 min

reżyseria: Julia Ducournau
scenariusz: Julia Ducournau
muzyka: Séverin Favriau, Fabrice Osinski, Stéphane Thiébaut, Jim Williams
zdjęcia: Ruben Impens
obsada: Vincent Lindon, Agathe Rousselle, Garance Marillier, Myriem Akheddiou, Bertrand Bonello

Film Julii Ducournau zaczyna się od emocjonalnej eksplozji, po której napięcie nieustannie rośnie - aż do ostatniej sekundy tej zdumiewającej, atakującej wszystkie zmysły historii. Titane rozsadza ekran: demolując granice gatunków, włamując się do męskich filmowych fantazji, przebijając balon naszych oczekiwań.
Alexia, posiadaczka tytanowych płytek, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar: rozpaczliwie walczysz o przetrwanie i nigdy nie wiesz, co będzie za zakrętem. Może baśń? Może horror? Melodramat? Feministyczna przypowieść o wewnętrznej przemianie? Choć wydaje się to niemożliwe, w Titane spotyka się wyobraźnia Davida Cronenberga, Luca Bessona i Claire Denis. Ducournau bezbłędnie łączy pozornie odległe światy i stylistyki.

Być może tylko w taki sposób można dziś mówić o tych uczuciach i emocjach, nie popadając w banał, a także przechwytując je od zaślepionych obrońców konserwatywnej moralności. U Ducournau nic nie jest takie, jak w „zwykłej” rzeczywistości: trudno o dziwniejsze rodziny, patologiczniejszą miłość i bardziej zwichrowane tożsamości. Ale Francuzka tworzy dzieło inkluzywe, przez silne emocje i jeszcze mocniejsze obrazy włączające nieoczywiste zachowania i uczucia w krąg oswojenia. U niej każdy rodzaj miłości, uczuć, osobowości i płci ma dla siebie miejsce. /Michał Piepiórka, Bilżej Ekranu/

bilety: 18, 15, 13zł

 
 

Terminy

  • 2021-11-19 20:15