26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW zbliża się coraz większymi krokami. Rozpocznie się już w piątek, 29 maja. Będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych zorganizowanym online. W całości odbędzie się na platformie MOJEeKINO.PL. Widzowie zobaczą w ciągu 10 dni ponad 40 filmów, z czego połowa to będą polskie premiery lub przedpremiery.

 

Wiosna filmów plakat kwadrat

Filmem otwarcia 26. Wiosny Filmów będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia oraz nagrody Jury Ekumenicznego na tegorocznym MFF w Berlinie „Zło nie istnieje”, najnowsza produkcja prześladowanego przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa. Polska publiczność zna tego twórcę z takich filmów, jak: „Uczciwy człowiek”, „Rękopisy nie płoną” czy „Pożegnanie”. Reżyser tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

WIOSNA FILMÓW ma w swoim programie również pasmo z filmami dokumentalnymi. Znajdą się tam cztery propozycje, w tym dwie polskie premiery.

Pierwszą z premier jest fascynująca historia kobiety, która zmieniła oblicze X Muzy "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache". Tytułowa bohaterka jest zapomnianą pionierką kinematografii, uznawaną za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy. Reżyserka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu.

Kolejną premierą WIOSNY FILMÓW będzie "Powitanie słońca", intrygujący dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz jej uniwersalnej sile.

W paśmie DOKUMENT nie mogło zabraknąć obsypanej nagrodami "KRAINY MIODU". Ten wrażliwy i przenikliwy obraz ukazuje zanikającą tradycję opartej na szacunku hodowli pszczół.

Ostatnią z propozycji dokumentalnych na tegorocznym festiwalu będzie debiut reżyserski Karola Starnawskiego "CIENIE IMPERIUM". Inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” film pokazuje skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców.

 

wiosna filmow 2020 program 2

Bilet na każdy seans kosztuje 15 PLN.