AKADEMIA DOKUMENTU
Akademia jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Naszą misją jest zainteresowanie młodych oraz dorosłych widzów filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. W naszym kinie program będzie realizowany na poziomie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Proponowane filmy pochodzą z festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii ?Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce?. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane te filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. W kinie REJS ofertę AGAINST GRAVITY wzbogaciliśmy kilkoma tytułami innych dystrybutorów.
DLACZEGO WARTO OGLĄDAĆ FILMY DOKUMENTALNE?
1. SĄ DOSKONAŁYM ŹRÓDŁEM WIEDZY
Opowiadają o świecie, w którym żyjemy, zarówno tym bardzo odległym, jak i tym bardzo bliskim. Są drzwiami do ukrytych rzeczywistości, odkrywają przed nami zagadnienia, które trudno poznać tylko z jednego źródła.
2. POSZERZAJĄ ŚWIADOMOŚĆ
Pokazują mniej popularne punkty widzenia, które zmuszają do zweryfikowania swoich poglądów. Tym samym kształtują umiejętność interpretowania świata oraz rozwijają świadomość obywatelską i zdolności do oceny zjawisk społecznych.
3. UWRAŻLIWIAJĄ NA INNYCH I INNOŚĆ
Dodają skomplikowanym historiom politycznym i społecznym ludzką, jednostkową twarz, zbliżają nas do drugiego człowieka żyjącego na drugim końcu świata i pozwalają nam go zrozumieć.
.
GIMNAZJUM / SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
.
.
październik/listopad 2016
LO I STAŁO SIĘ.
ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI
USA, 2016, 97 min.
reż. Werner Herzog
Werner Herzog, niestrudzenie odkrywający zakamarki ludzkiego ducha, w najnowszym filmie bierze się za internet. Podróż zaczyna od samych źródeł ? znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę ? erę cyfrową. Herzog przygląda jej się na różne sposoby. Herzog udowadnia nam, że moment, w którym internet zacznie ?śnić sam o sobie? jest już bardzo bliski. Jeden z naukowców pokazuje nam, jak wygląda wyobraźnia robota planującego skomplikowaną operację przekręcenia metalowego zaworu i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno wciąż będziemy potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?
.
.
grudzień 2016
POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA
Czechy, Niemcy, Rosja, Korea Północna, Łotwa 2015, 106 min.
reżyseria: Witalij Manski
Dziewczynka z przeciętnej rodziny zostaje wybrana do koreańskiej "Spartakiady". Absurdalny, komiczny i trochę straszny film o robieniu filmu o idealnej rodzinie w Korei Południowej.
Wartość filmu polega również na tym, że od pokazanych w nich praktyk nie da się tak po prostu zdystansować i uznać, że występują wyłącznie w chorym świecie Kim Dzong Una. Niejako mimochodem Manski demaskuje uniwersalne mechanizmy manipulowania zbiorowością, której członkom na różne sposoby odbiera się zdolność samodzielnego myślenia.
.
.
.
.
styczeń 2017
WIĘCEJ NIŻ MIÓD
Szwajcaria, Niemcy, Austria 2012, 90 min.
reż. M. Imhoof
Nominowany do Oscara? reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Pszczoły zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą ? jak twierdził Einstein ? ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Podróżując z kamerą po całym świecie, reżyser filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje, jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci.
TEMAT LEKCJI PO FILMIE: Czy świat zginie bez pszczół?
.
.
.
luty 2017
KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI
Polska, USA 2015, 72 min.
reżyseria: Sławomir Grünberg
Jan Karski, pseudonim ?Witold?, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu ?ostatecznego rozwiązania?. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz liczne rozmowy z ? jak ich nazywał sam Karski ? ?władcami ludzkości?, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.
.
.
marzec 2017
CAŁY TEN CUKIER
Australia 2014, 90 min.
reżyseria: Damon Gameau
Cukier jest najczęściej spożywaną substancją. Jak to się stało, że zdominował naszą dietę i kulturę? Jakie są tego skutki dla naszych umysłów i ciał? "Cały ten cukier" to film, który właśnie o tym mówi. Film jest jednocześnie zabawny i pouczający. "Cały ten cukier" zmieni na zawsze wasz sposób myślenia o "zdrowym" jedzeniu, a także wyjaśni, skąd wzięły się nasze obecne przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, żeby je zmienić. Żeby lekcja była bardziej wciągająca, Damon Gameau samego siebie uczynił obiektem eksperymentu. Pod nadzorem naukowców i dietetyków zaczął konsumować 40 łyżeczek tej substancji dziennie przez 60 dni. Sztuczka polega na tym, że nie spożywał on słodkich napojów, czekolady, lodów i innych słodyczy. Żywił się tylko tzw. "zdrowym" jedzeniem, które tak naprawdę również jest bogate w cukier. Chodzi np. o niskotłuszczowy jogurt, batoniki zbożowe, soki i płatki śniadaniowe. Reżyser przygląda się także manipulacjom koncernów, które podstępnie dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci się o tym nie dowiedzieli.
.
.
kwiecień 2017
ŚWIĄTYNIE KULTURY
3D, FILHARMONIA BERLIŃSKA, ROSYJSKA BIBLIOTEKA NARODOWA, WIĘZIENIE HALDEN
Niemcy, Dania, Norwegia, Austria, Francja 2014, 78 min.
reż. W. Wenders, M. Glawogger, M. Madsen
Nakręcony w 3D film przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ich architektoniczną strukturę.
TEMAT LEKCJI PO FILMIE: Język architektury. Jak my opowiadamy o architekturze.
.
.
maj/czerwiec 2017
BIEDA sp. z o.o.
USA 2014, 91 min.
reżyseria: Michael Matheson Miller
Afryka jest biedna, ponieważ jest biedna, ponieważ jest biedna? Skoncentrowane wysiłki międzynarodowych organizacji charytatywnych, akcje CSR-owe dużych korporacji, apele celebrytów w niczym tej sytuacji nie zmieniają. Czy są jedynie kroplą w morzu potrzeb, a może przeciwnie ? łyżką dziegciu w beczce miodu? Film obnaża dobre chęci darczyńców i systemu, który w dobrej wierze stworzyli. Systemu, który ? zdaniem niektórych ? sam w sobie stał się dobrze prosperującym biznesem, z którego korzystają niekoniecznie ci najbiedniejsi. Bazując na ponad 200 wywiadach przeprowadzonych w 20 krajach, film Michaela Mathesona Millera odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc może okazać się szkodliwa dla całego ekosystemu. I że miłość bliźniego powinna zakładać dzielenie się nie rybą, ale wędką. Prowokacyjny obraz został oficjalnie odrzucony przez festiwal filmowy organizowany przez ONZ. Miał jednak pokazy na ponad 30 innych festiwalach i zdobył 11 nagród. A te liczby ? jak zapewniają producenci ? wciąż rosną.
.
.
.