Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Słupsku zwyciężyli w XXIX Turnieju Wiedzy o Słupsku i Konstytucji 3 Maja oraz Unii Europejskiej, którego finał został rozegrany w piątek 26 kwietnia 2013 r. w Słupskim Ośrodku Kultury. Uczniowie „Dwójki” przełamali tym samym wieloletnią dominację Gimnazjum nr 5. Reprezentacje Gimnazjów nr 2 i 5 przyzwyczaiły nas już to tego, że spotykają się finale deklasując po drodze pozostałe szkoły. Pojedynki pomiędzy „Dwójką i „Piątką” zawsze stały na bardzo wysokim poziomie i ich wynik zazwyczaj rozstrzygał się w ostatnim etapie pytań… na korzyść Gimnazjum nr 5. W ostatni piątek finał przebiegał podobnie. Uczniowie oby drużyn, popełniali niewiele błędów, nie pozwalając przeciwnikom na uzyskanie przewagi większej niż 1-2 punkty. Przed ostatnim etapem to Gimnazjum nr 5 wchodziło z jednopunktową zaliczką. Jednak po szybkiej utracie punktu zwycięstwo pozostawało kwestią otwartą. Wtedy reprezentacja „Dwójki” dokonała błyskawicznego i ryzykownego finiszu. Uczniowie trzykrotnie zgłosili się do odpowiedzi słysząc jedynie pierwszą część pytania. Ryzyko opłaciło się, bowiem „Piątka” straciła jakiekolwiek szanse na zwycięstwo.

Od 6 do 7 czerwca 2013 r. na Akademii Pomorskiej w Słupsku spotkają się literaturoznawcy z ośrodków naukowych w całej Polsce aby dyskutować o kwestiach związanych z „nowym regionalizmem, podczas konferencji naukowej Geografia wyobrażona regionu. Literackie figury przestrzeni”. Słupski Ośrodek Kultury, jako partner słupskiej uczelni, włączył się w organizację sympozjum.  W ramach imprez towarzyszących w Słupskim Ośrodku Kultury odbędą się dwa wydarzenia artystyczne. W czwartek o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z spotkanie autorskie z Danielem Odiją autorem m.in. takich powieści jak: Ulica, Tartak, Kronika umarłych, finalisty nagrody Nike (twórczość słupskiego pisarza pojawi się ponadto w programie konferencji). Natomiast w piątek, też o 19:30 zapraszamy do SOKu na niezwykły koncert zespołu Etnogiezz Q. Nazwa formacji nawiązuje zarówno do wyrazu "etno" jak i "giezz", neologizmu ukutego, aby połączyć słowa 'jazz' i 'giez'. Sami twórcy swoją formułę określają żartobliwie jako "kocioł muzyki dziwnej z przyprawami kaszubskimi" i "chuligańskie granie folkloru". Zespół wykonuje muzykę inspirowaną kaszubską tradycją, przede wszystkim w zakresie tekstowym. Muzycznie jest to jazzowy eksperyment z formą. W formacji śpiewa Milena Szymańska (znana m.in. z kaszubskiego zespołu Po Drëdżi Starnie prezentowanego od prawie dekady na antenach Radia Gdańsk i Radia Kaszëbë oraz formacji electro Dj Rephaze i Instinct Project), a na gitarze basowej gra kompozytorka Alicja Szczypta (znana m.in. z jazzowego Pad dap, eksperymentalnego Urbanka Multirtet i folk-fusion Sztërë Kòtë). W składzie występują także bardziej znani z klasycznej sceny Nikodem Wojtkiewicz (perkusja) i Michał Błoński (trąbka) oraz muzyk tworzący muzykę ilustracyjną z pogranicza jazzu Michał Cywiński (rhodes/synth). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Karolina Walicka zdeklasowała swoje rywalki zwyciężając w finale Konkursu Historycznego 94. Rocznica Odzyskania Niepodległości, organizowanego przez Słupski Ośrodek Kultury oraz Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Karolina zdobyła aż 21 punktów i tylko jeden raz nie była w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi. Dla porównania druga w konkursie Aleksandra Świentorecka uzyskała jedynie 12 punktów.  Na trzecim miejscu uplasowała się Emilia Chodukiewicz, zdobywając 10 punktów. Wszystkie uczestniczki finału otrzymały nagrody pieniężne oraz książkowe. Wydawnictwa historyczne trafiły także do ich opiekunów naukowych. Puchar Prezydenta Miasta Słupska za zwycięstwo drużynowe w konkursie trafił do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej majówce. 3 i 4 maja w Parku Kultury i Wypoczynku na słupszczan czeka wiele atrakcji zarówno tych kulturalnych jak i sportowych. Szczególnie zachęcamy do obejrzenia wystepu solistek Słupskiego Ośrodka Kultury, które wystąpią 3 maja o godz. 17:00. Program dwudniowej imprezy dostepny na stronie www.slupsk.pl.
26 kwietnia w Słupskim Ośrodku Kultury zakończył się finał XXVIII Turnieju Wiedzy o Słupsku Konstytucji 3 Maja oraz Unii Europejskiej. W zmaganiach o Puchar Prezydenta Miast Słupska naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Gimnazjum nr 2 i nr 5. Uczestnicy konkursu od wielu lat przyzwyczaili nas już do bardzo wysokiego poziomu wiedzy jaki prezentują i tym razem nie było inaczej. Oba gimnazja seryjnie zdobywały punkty i jedynie małe potknięcie „dwójki” w pierwszym etapie dawało „piątce” niewielkie prowadzenie. Chociaż reprezentanci Gimnazjum nr 2 w ostatniej rundzie zdawali się już zbliżać do prowadzących Ci wykazali żelazne nerwy i utrzymali prowadzenie do ostatniego pytania. Za zwycięstwo w finale Gimnazjum nr 5 otrzymało puchar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł, a Gimnazjum nr 2 za zajęcie II miejsca zostało nagrodzone 250 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymali ponadto książki o tematyce historycznej. Dodatkowo Anna Chojnacka oraz Aleksandra Lisztwan, za zdobycie największej ilości punktów podczas półfinału, oraz ich opiekunowie naukowi odebrali książki ufundowane przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Wyróżniono także prezentacje programów artystycznych przygotowanych przez szkoły.      
W tym miesiącu minęła 50 rocznica śmierci Władysława Broniewskiego. Poety dziś raczej zapomnianego, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu jego wiersze recytowali z pamięci uczniowie szkół podstawowych. Co więcej, choć autor wiersza „Bagnet na broń” może właściwie służyć za wzór biografii XX wieku: walczył w dwóch wojnach światowych, był więziony kolejno przez władze rozbiorowe, polskie za czasów II Rzeczpospolitej i sowieckie, by następnie stać się dyżurnym poetą PRLu, który o mało nie stał się twórcą nowego hymnu polskiego. To na pełnoprawną biografię Broniewskiego musieliśmy czekać aż do końca zeszłego roku! Już 24 lutego 2012 roku o godz. 19:00 w Herbaciarni „W Spichlerzu” odbędzie się promocja nowej książki Mariusza Urbanka „Broniewski. Miłość, wódka, polityka. Spotkanie organizowane przez Słupski Ośrodek Kultury, Szkołę Podstawową nr 7 im. Władysława Broniewskiego oraz Księgarnię Ratuszową poprowadzi dr Bernadetta Żynis, wykładowczyni Akademii Pomorskiej w Słupsku specjalizująca się w literaturze współczesnej. Książka Mariusza Urbanka jest pierwszą, opartą na tak bogatym materiale źródłowym, biografią Władysława Broniewskiego. Jej podtytuł znakomicie charakteryzuje niezwykle żywiołową i skomplikowaną drogę życiową poety. Trzy żony, dziesiątki kochanek -  ciągłe poszukiwanie miłości, która to m.in. zaprowadzi go na drogę do bycia wieszczem socjalizmu. Jego wybory polityczne zawsze były nacechowane sprzeciwem a zarazem tragizmem, był komunistą w sanacyjnej Polsce i polskim nacjonalistą w bolszewickiej Rosji. Był wrogiem sowieckiego totalitaryzmu, który trafił do podręczników, jako piewca socjalizmu i apologeta Józefa Stalina (którego się nie wyparł gdy wszyscy to czynili). Wódka była lekarstwem usypiającym miłosne zawody i rodzinne utraty. W morzu pijaństwa utopił Broniewski klęski osobistych wyborów, które pchnęły ideowego socjalistę  w sam środek technokratycznej machiny PRLu. Ale Broniewski Urbanka to także poezja, nie ta znana z akademii ale ta emocjonalna, osobista i do bólu szczera. Nie zakurzona pomnikowością poematów o systemie ale aktualna, śpiewana przez Grabaża, Muńka Staszczyka i Marcina Świetlickiego. Wstęp na spotkanie jest wolny. Na miejscu będzie można zakupić książkę.