Matka Mejra i jej dzieci - monodram Caryl Swift

Teatr
Termin: 2018-12-02 19:00

Miejsce: Emcek, klub pARTer, al. 3 Maja 22

Caryl Swift w monodramie „Matka Mejra i jej dzieci” wciela się w postać tytułowej Mejry. Tekst powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana (Jakbyś kamień jadła) i Ryszarda Bilskiego (Urodziłam się z łopatą), dotyczących masakr popełnionych w imię „czystek etnicznych” podczas wojny na Bałkanach, w latach 1992-95. Przedstawienie, w reżyserii wielokrotnie nagradzanego za swoje prace na międzynarodowych festiwalach Stanisława Miedziewskiego, miało swoją w styczniu 2012 roku.

Inspiracją dla spektaklu była postać dr Ewy Klonowskiej, urodzonej we Wrocławiu, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie i członkini Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych, która dostarczyła też część wykorzystanego w monodramie materiału. Dr Klonowska od ponad 15 lat wydobywa ludzkie szczątki z niezliczonych grobów rozsianych po całej Bośni. Metodycznie pracując po kilkanaście godzin dziennie, oddziela drobne kostki dzieci od kości nastolatków i dorosłych dopasowując każdą z nich do pozostałych. Z wydobytych bezładnych stosów szczątków odtwarza zwłoki ludzi, które zwraca rodzinom. Jest ona kluczem do połączenia zmarłych z żywymi.

Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas tej wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.

„Matka Mejra" ukazuje heroiczną „walkę z żywymi o prawa umarłych". Traktuje o bezgranicznej pamięci do bliskich lecz także o potrzebie uwolnienia się od żałoby. Spektakl jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych i zapomnianych. Dla nas żyjących we Wspólnej Europie, jest także bolesnym przypomnieniem demonów kryjących się w historii naszego kontynentu. 

Monodram będzie można zobaczyć w ramach 13. festiwalu MIEJSCE KOBIET. Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bilety dostępne są na stronie:

https://ekobilet.pl/kinorejs/matka-mejra-i-jej-dzieci--spektakl-27581/319720-bilety-na-spektakl?fbclid=IwAR0-eFuGdNIoluel9Plmy9kGGkmnfK9MS_4NQj38uB2WAOmkqhZOi1f4XqY

 

Telefon
59 843 54 34
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW
Addres
aleja 3 Maja 22, 76-200 Słupsk, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • 2018-12-02 19:00