"Cztery córki" - pokaz i debata PO FILMIE

Film
Termin: 2024-04-21 15:30

Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22

Kino jest dla nas miejscem spotkań, a filmy doskonałym pretekstem do rozmowy. Naszą tradycją są debaty PO FILMIE z udziałem zaproszonych gości, w trakcie których - zainspirowani pokazem - dyskutujemy na ważne społecznie tematy.

 

W kwietniu spotkamy się PO FILMIE "Cztery córki". Naszymi gośćmi będą psycholożki i psychoterapeutki: Żaneta Paszkowska, Dominika Cimcioch, Sylwia Moch-Piątek, prawniczka Joanna Hetnarowicz-Sikora i arabistka Szamani Yacoub. Debatę poprowadzi dziennikarka Edyta Lubiak. Wychodząc od trudnych doświadczeń filmowych bohaterek, porozmawiamy o źródłach rodzinnego dramatu, o traumie i błędnym kole przemocy, z religijnym fundamentalizmem i systemowym łamaniem praw kobiet w tle. Choć od Tunezji dzielą nas setki kilometrów, film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

Pokaz odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia, początek seansu o 15.30.

 

Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Europe Direct Słupsk przy Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Spotkanie objęte jest matronatem Słupskiej Rady Kobiet.

 

Żaneta Paszkowska - psycholożka, dyplomowana psychoterapeutka psychodynamiczna. Pracowała w Domach dla Dzieci i Ośrodku Rozwoju Dziecka i Rodziny Port Towarzystwa Nasz Dom. Obecnie pracuje na oddziale Onkologii Klinicznej, Chemioterapii i udziela konsultacji na pozostałych oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Dominika Cimcioch - psycholożka i seksuolożka z wieloletnim stażem, prowadzi gabinet Feniks w Słupsku, jej misją jest zwiększanie świadomości zdrowia psychicznego w społeczeństwie, na co dzień zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń psychicznych i trudności z czynnościami seksualnymi.

Sylwia Moch-Piątek - terapeutka, trenerka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, hipnoterapeutka, socjoterapeutka i alpakoterapeutka, specjalizująca się w pracy z trudną młodzieżą, specjalistka terapii ludowych, prezeska Fundacji Lawenda Kobietom, od 5 lat tworzy w Lawendowym Zakątku Machowino przestrzeń warsztatową dla kobiet, działa szanując przyrodę i umiejętnie korzystając z jej zasobów.

Joanna Hetnarowicz- Sikora - ekspertka sieci Team Europe Direct w zakresie m.in. wymiaru sprawiedliwości oraz Karty Praw Podstawowych, sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku oraz członkini Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Szamani Yacoub - arabistka, tłumaczka, nauczycielka języka arabskiego, między innymi laureatka nagrody Ministra Kultury w konkursie Teatru Żydowskiego w Warszawie na współczesną sztukę teatralną.

Edyta Lubiak - dziennikarka Polskiego Radia Koszalin, reporterka i autorka reportaży interwencyjnych i społecznych, przygotowuje i czyta serwisy regionalne, ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, miłośniczka literatury i dobrego kina z naciskiem na s-f.

 

Wierzymy, że kino może zmieniać świat i ludzi, że kształtuje poglądy, weryfikuje przekonania, sprawia, że rozmawiamy i szukamy rozwiązań. Spotkajmy się PO FILMIE.

 

Link do biletów - tutaj.

 

21 kwietnia, godzina 15.30

CZTERY CÓRKI

Les filles d'Olfa
Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunisia 2023, 107 min

reżyseria: Kaouther Ben Hania
scenariusz: Kaouther Ben Hania
muzyka: Amin Bouhafa
zdjęcia: Farouk Laâridh
obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura

Cztery córki plakatCztery córki zostały nominowane do Oscara za najlepszy dokument i zdobyły nagrodę w tej kategorii na ostatnim festiwalu w Cannes, jednak sam film jest zaskakującym połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Całą opowieść oparto zaś na prawdziwej, wstrząsającej historii Olfy Hamrouni i jej dzieci.

Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina, Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami Mustanga – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas setki kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

 

21 kwietnia - w cyklu PO FILMIE debata z udziałem ekspertek

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2024-04-21 15:30