"Usiądź, nie ruszaj się i patrz" - wystawa fotografii Marzeny Safader

Fotografia
Termin: 2023-02-03 18:00 - 2023-02-28 10:00

Miejsce: Ośrodek Teatralny Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a

Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej
Marzena Safader - „Usiądź, nie ruszaj się i patrz”
3 lutego, godz. 18:00
Galeria Ośrodka Teatralnego Rondo w Słupsku
ul. Niedziałkowskiego 5a
Wystawa czynna od 3 do 28 lutego 2023
„Usiądź, nie ruszaj się i patrz”
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, nie mamy czasu by zauważyć co się wokół nas dzieje.
Moimi pracami chciałabym pokazać, że żyjąc w ciągłym pędzie i rytmie dnia codziennego warto odetchnąć pośród przyrody. Nie trzeba dokonywać żadnych wysiłków by poprawić sobie nastrój – natura robi to za nas. Ważne, żeby znaleźć chwilę, żeby usiąść i zatrzymać się w bezruchu.
Moja przygoda z fotografią trwa już wiele lat. Na początku było to rejestrowanie wydarzeń dnia codziennego, potem fotografia podróżnicza, pejzaż, fotografia uliczna „street photo”.
Jednak pomiędzy, zawsze byłam blisko natury i to obcowanie z nią dawało mi najwięcej radości.
Świadoma koncentracja na rejestrowaniu życia ptaków zaczęła się jakieś 5 lat temu. Podczas wyjazdów fotograficznych zawsze spotykałam ciekawych ludzi, dzięki którym rozwijałam swoje umiejętności. Wielu miało duży wpływ na mój fotograficzny rozwój i wybory.
Nie mam wielkiej wiedzy o ptakach. Ciągle się uczę. Nie „zaliczam” gatunków. Bardziej interesuje mnie sama obserwacja, zachowania, piękno, sceneria w jakiej występują.
Ważne, żeby umiejętnie wtopić się w otoczenie, stać się jego elementem i czekać cierpliwie w ukryciu obserwując. To jest jak teatr, wielka scena dla jednego widza. Pojawia się stan ekscytacji. Skupienie na obserwacji potrafi kompletnie wyczyścić umysł.
Fascynujące jest to, że wracając w te same miejsca za każdym razem natura pisze inny scenariusz.
W fotografii lubię używać długich czasów, które pozwalają mi rejestrować obraz w sposób mniej oczywisty. Dla mnie w obrazach ważne jest uchwycenie ulotności chwili, tajemniczości, niedopowiedzeń. Nie wszystkim podoba się ta forma i czasami można usłyszeć krytykę.
Dla mnie cenniejsze jest usłyszeć „nie podoba mi się taki rozmazany ptak” niż „fajne zdjęcie” bo wiem, że ktoś zatrzymał się dłużej przy fotografii, że wywołała jakieś emocje, dyskusję.
Chciałabym, żebyśmy pamiętali o tym, że jako gatunek jesteśmy głęboko związani ze światem przyrody, którego jesteśmy częścią.
Zapraszam
Marzena Safader

 

Strona WWW

 

Terminy


  • Od 2023-02-03 18:00 do 2023-02-28 10:00