Autostopem do wolności - pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

Film
Termin: 2022-07-04 17:00

Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22

Kino Rejs i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Słupsku zaprasza w poniedziałek, 4 lipca, o godzinie 17.00 na pokaz specjalny dokumentu "Autostopem do wolności". Po seansie rozmowę z reżyserem filmu Franzem Zajti poprowadzi András Asztalos.

 

AUTOSTOPEM DO WOLNOŚCI

Autóstoppal a szabadság felé
Węgry 2021, 60 min
realizacja: Franz Zajti

W latach 60. I 70. nasz kraj był mekką autostopowiczów z… Węgier. Dla młodzieży węgierskiej, po stłumionym w 1956 roku powstaniu, Polska była ziemią „wolności i kultury”. Ponieważ na Węgrzech zabronione było podróżowanie autostopem, wielu jeździło do Polski, żeby przeżyć tam przygodę życia. Na letnich autostopowych wyprawach kształtowała się i integrowała inteligencja węgierska, która później stała się warstwą wiodącą życia kulturalnego w kraju.

Autostpem foto


W filmie zabrali głos między innymi: były węgierski prezydent László Sólyom, historyk i polonista Csaba György Kiss, poeta, tłumacz, historyk, dyplomata, ojciec obecnej ambasador Węgier w Polsce István Kovács, pisarz Janos Hay, plastyk István Haász i wielu innych.

Autostpem foto 2


Skąd w ludziach z tamtych lat tyle romantycznej otwartości, bezgranicznego zaufania do nieznanych sobie bliźnich? Dlaczego autostop stał się remedium z jednej strony dla władzy, a drugiej dla tęskniących za wolnością młodych ludzi? Czy był swoistą grą pozorów z jednej strony niby demokratycznych władz, drugiej niby wolnych obywateli? Czy istnieje DNA przyjaźni? Wreszcie, czy autostop jest wiernym miernikiem poziomu wolności?

 

Autostpem foto 3

 

 

 ecobilet emcek

 

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2022-07-04 17:00