Weekend z Millennium Docs Against Gravity

Film
Termin: 2022-05-20 18:00 - 2022-05-22 20:00

Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22

W dniach 20 - 22 maja kino Rejs zaprasza na Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity, czyli wybór najciekawszych tytułów tegorocznej edycji.

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Jest wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy, inspiruje do głębszej refleksji i jest impulsem do działania.

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców i twórczyń oraz hitów największych światowych festiwali. Zdobywczyni Oscara, brytyjska reżyserka Andrea Arnold zaprezentuje na festiwalu film „Krowa”, poruszający obraz życia krowy mlecznej imieniem Luma, który miał światową premierę w Cannes. Do programu festiwalu trafiły także filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu Sundance: „Dom z drzazg” (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym) i pierwszy film zrealizowany całkowicie w świecie VR - „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości”.

W sobotę, 21 maja, po filmie "Krowa" o godzinie 16.00 zapraszamy na wydarzenia specjalne towarzyszące festiwalowi: Kuchnię Społeczną, zajęcia jogi i sąsiedzką wymianę roślin i sadzonek. Szczegóły poniżej.

 

 

Dom z drzazg 2 małe

20 maja /piątek/ godz. 18.00
DOM Z DRZAZG
House Made of Splinters
Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina 2022, 88 min
reżyseria: Simon Lereng Wilmont

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych. Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i chowają w sobie wiele trudnych wspomnień. Dom dziecka może wydawać się zimnym i nieprzyjaznym schronieniem, w rzeczywistości jednak jest ciepłą, opiekuńczą przystanią. Pracownicy starają się zapewnić magiczną, bezpieczną atmosferę dzieciom, których los leży w rękach sądu.

 

 

Podwodne życie Jacquesa Cousteau foto małe

20 maja /piątek/ godz. 20.00
PODWODNE ŻYCIE JACQUES’A COUSTEAU
Becoming Cousteau
USA 2021, 92 min
reżyseria: Liz Garbus

Nominowana do Oscara® Liz Garbus, znana z filmowych portretów Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje życie Jacques’a Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Film wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne. Wycinki z jego pamiętników czyta Vincent Cassel. Louis Malle opowiada o jego talencie reżyserskim, który przyniósł mu Złotą Palmę i Oscara®. Dziś jego ostrzeżenia o kryzysie klimatycznym rozbrzmiewają silniej niż kiedykolwiek.

 

 

Krowa foto małe

21 maja /sobota/ godz. 16.00
KROWA
Cow
Wielka Brytania 2021, 94 min
reżyseria: Andrea Arnold

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

Po pokazie zapraszamy do dyskusji i na spotkanie z Kuchnią Społeczną

 

 

Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości foto małe

21 maja /sobota/ godz. 20.00
POZNALIŚMY SIĘ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
We Met in Virtual Reality
Wielka Brytania 2022, 91 min
reżyseria: Joe Hunting

Ten rewolucyjny film powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków, w nowym ruchu społecznym, wyrosłym z komunikacji online. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości. W tym równoległym świecie każdy może być kim chce i występować pod postacią awatara. Chociaż bohaterów obserwujemy pod postaciami np. Kermita i innych fikcyjnych bohaterów, nie osłabia to przekazu.

 

 

McCurry. W pogoni za kolorem małe

22 maja /niedziela/ godz. 16.00
MCCURRY. W POGONI ZA KOLOREM
McCurry: The Pursuit of Colour
Hiszpania, Wielka Brytania 2021, 93 min
reżyseria: Denis Delestrac

Pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve'a McCurry'ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę. Film, który powstawał przez pięć lat, przedstawia kulisy jego życia i burzliwej 40-letniej kariery. Obserwujemy poszczególne etapy procesu twórczego McCurry’ego i poznajemy niepublikowane do tej pory zdjęcia.

 

 

Rzeka foto małe

22 maja /niedziela/ godz. 18.00
RZEKA
River
Australia 2021, 75 min
reżyseria: Jennifer Peedom

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia. Zapierające dech w piersiach obrazy (m.in. autorstwa Yanna Arthusa-Bertranda) uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe. Muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej zawiera zarówno utwory klasyczne, jak i autorstwa Radiohead.

 

 

Kuchnia społeczna małe

Zasady Kuchni Społecznej:
- robimy posiłki w 100% *wegańskie i przynosimy, aby podzielić się nimi z innymi uczestnikami Kuchni
- zabieramy humor, głód nowych smaków, przyjaciół i rodzinę
- opisujemy każdą potrawę lub przynajmniej oznaczamy alergeny (seler, orzechy, gluten itp.)
- mamy dla Was naczynia i sztućce
- kto nie zdąży zrobić posiłku, wrzuca 20 zł do puszki na działanie Dzikiego Azylu
- jesz ile chcesz

Spotkajmy się przy wspólnym stole, pomagając tym samym zwierzętom! Kuchnia Społeczna to nie tylko wspólny posiłek. To przestrzeń, którą bezpośrednio tworzą jej uczestnicy, przestrzeń do wymiany doświadczeń, poglądów, dobrego słowa i przepisów.

Zajęcia jogi zostaną poprowadzone przez Darię Turowską. Przy dobrych warunkach atmosferycznych joga odbędzie się na tarasie, alternatywnie w Studiu Inicjatyw SOKu. Maty (19 szt.) zapewnia Fit Garaż.

Dodatkowo zapraszamy na sąsiedzką wymianę roślin domowych i sadzonek. Posiałeś pomidora, a zapomniałeś o porach? To nic, zapraszamy na podwórkową wymianę nadwyżek sadzonek warzywnych i roślin domowych. Dajmy sobie szansę w tym sezonie na poszerzenie ogrodowo-parapetowych horyzontów.

*Wegańska potrawa — bez mięsa, również bez ryb, owoców morza, skorupiaków, produktów pochodzenia odzwierzęcego typu mleko i jego przetwory, jajka, sery, masło, niektóre margaryny (zawierają tłuszcze zwierzęce), miodu, żelatyny.

PARTNERZY SPOTKANIA:
- KINO REJS
- SŁUPSKI OŚRODEK KULTURY
- EMCEK
- RĘKODZIELNIA
- FIT GARAŻ
- TRATTORIA U'PANZEROTT
- FUNDACJA VIVA!
- STOWARZYSZENIE DZIKI AZYL

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • Od 2022-05-20 18:00 do 2022-05-22 20:00