Batik to technika malarska polegająca na barwieniu tkanin z wykorzystaniem wosku, niezwykle popularna w Indonezji i innych krajach azjatyckich. Od 2009 roku indonezyjski batik wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chcąc uczcić przypadający na dzień 2 października Światowy Dzień Batiku, Słupski Ośrodek Kultury organizuje wystawę prac powstałych w ramach zajęć w Pracowni Batiku SOK. Ekspozycja przygotowana przez Marzenę Salwiak, instruktorkę słupskiej pracowni, obejmuje prace zarówno z lat ubiegłych, jak i te, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Wernisaż wystawy batiku rozpocznie się w piątek, 2 października o 20.00 w Galerii Ośrodka Teatralnego RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a. Wystawa będzie czynna do 30 października. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Panią Siti Nugraha Mauludiah, ambasadorkę Republiki Indonezji w Polsce.
Jako że podróże te małe i duże są dziś dla nas niemożliwe, a pewnie tęsknicie za batikiem tak jak i my tęsknimy, to zapraszamy Was dziś w całkiem inną ale jakże bezpieczną...Podróż Sentymentalną 

22 listopada 2019 w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą  „Wykapana Sztuka”, poświęconej 30 - leciu istnienia Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury. Patronat honorowy na wystawą objęła Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka - Wojewódzka oraz Ambasadorka Republiki Indonezji w Warszawie Siti Nugraha Mauludiah

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników artystycznych wyzwań do uczestnictwa w zajęciach w Pracowni Batiku. Zarówno tych, którzy mieli już okazję poznać tę niesamowitą technikę, jak i tych, dla których wciąż brzmi ona zagadkowo. Nie istotne, czy czujesz się kolejnym wcieleniem Leonarda da Vinci czy dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki na artystycznej ścieżce, Batik to technika dająca wiele możliwości zarówno profesjonalistom, jak i początkującym. Batik...brzmi tajemniczo ? To pochodząca z Jawy technika barwienia naturalnych tkanin. Polega ona na wielokrotnym nanoszeniu wosku na tkaninę, a następnie farbowaniu jej w barwnikach. Ostateczny efekt pojawia się dopiero po całkowitym pozbyciu się wosku z tkaniny.

Słupski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Pracowni Batiku SOK "Batik pomorski". Wernisaż będzie miał miejsce 14.09.2018r. (piątek) o godz. 17:00 w Galerii OT Rondo - ul. Niedziałkowskiego 5a. "Batik pomorski" to prace uczestników zajęć Pracowni Batiku SOK, przedstawiające malarskie wyobrażenia dotyczące Słupska oraz Kaszub. Indonezyjski batik spotyka się z polskimi krajobrazami, polską kulturą, miejscami charakterystycznymi dla Pomorza. Większość prac na wystawie została wykonana w latach 2016-2018.
W poniedziałek 9 października, o godzinie 12:00, na ulicy Lotha 2 w Słupsku nastąpi uroczyste odsłonięcie nowego muralu. Ceremonia odbędzie się w czasie cotygodniowej konferecji prezydenta Roberta Biedronia. Autorem muralu jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Cukin. Zapraszamy serdecznie do oglądania dzieła na własne oczy! fot. Łukasz Gągała
Zapraszamy serdecznie na odsłonięcie muralu, stworzonego w ramach słupskich obchodów Roku Ludwika Zamenhofa. Ulica Zamenhofa 5, czwartek 5 października, godzina 11:00 Projekt muralu: Zuzanna Litawińska Projekt wygrał w głosowaniu internetowym.
Nowy mural, stworzony pod kierownictwem artystycznym uznanego na świecie artysty, słupszczanina – Ireneusza Jasutowicza (znanego jako Tankpetrol), mieszkającego na stałe od 10 lat w Manchesterze, wzbogacił naszą miejscowość o kolejne arcydzieło. Celem inicjatywy było poznanie technik, którymi w posługuje się Tankpetrol, a także – co najważniejsze – łączenie ludzi poprzez sztukę. Tworzenie muralu przyciągnęło artystów-amatorów, którzy wspólnymi siłami stworzyli dzieło ubogacające krajobraz miasta.   Mural powstał przy ul. Braci Gierymskich 4 (budynek Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz”).

"Obrazy malowane woskiem" - to wystawa obrazów z Pracowni Batiku SOK w Słupsku, którą można oglądać w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Jana Kazimierza 19/5.  Wzory na tkaninie, wykonane techniką batiku, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Czynność tę powtarza się wielokrotnie, używając do barwienia ciemniejszych barwników. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się. Batik to technika wykonywana od pokoleń, najbardziej popularna w Malezji, Indonezji i innych krajach Azji. W 2009 r. indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za współpracę. Specjalne ukłony dla pani Haliny Jałowczyk, prowadzącej filię, w której jest nasza mini-wystawa. Batiki będzie można oglądać przez cały miesiąc!

Na rogu Filmowej i Łukasiewicza Jantar Sp. z o.o. oraz SOK zmalowali kolejne naścienne dzieło sztuki. Projekt: Kamil "Złoty" MacejkoRealizacja: Kamil "Złoty" Macejko i Tomek MacejkoWspółpraca: Jolanta Krawczykiewicz, Ola Ciecholewska (koordynator) Zapraszamy do uwzględnienia rzeczonej lokacji w czasie miejskich spacerów i ujrzenia owoców pracy Artystów na własne oczy. Trwają przygotowania do stworzenia kolejnych murali!
W dniach od 14 do 20 marca 2017 odbyły się w Norymberdze targi turystyczne "Freizeit". Targi odbywają się rokrocznie od 1968 r. Na powierzchni 60 tys. m kw. prezentuje się około 750 wystawców z 12 krajów. W tym roku hasłem przewodnim było "500 lat Reformacji". Ola Ciecholewska z Pracowni Batiku SOK pojechała do Norymbergi z pokazami techniki batiku, a także by zaprezentować dorobek artystyczny naszej pracowni. Celem wyjazdu była promocja regionu pomorskiego na targach; współtowarzyszami Oli byli Słupscy rzemieślnicy oraz pracownicy MPŚ w Słupsku, a także reprezentanci gminy Żukowo. Batikowe stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, byliśmy jedynymi twórcami z Polski, i jako jedni z nielicznych dawaliśmy pokazy tworzenia batikowych dzieł sztuki. Wyjazd odbył się dzięki współpracy Słupskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, przy współpracy z Muzeum w Bad Windsheim. Wystawcom patronował Marszałek Województwa Pomorskiego.