Historia

Początki...

Na początku było kino w Młodzieżowym Centrum Kultury grające filmy w oparciu o program proponowany przez Okręgową Instytucję Rozpowszechniania Filmów - państwowego monopolistę w dziedzinie dystrybucji. Różni ludzie próbowali rozwinąć świadomą działalność filmową, powołano do życia Dyskusyjny Klub Filmowy "Po siedemnastej", lecz inicjatywa ta niestety upadła. Początek lat 90. kiniarze określają na ogół jako ciężkie czasy. Placówki w całej Polsce padały, przegrywając konkurencję z video i telewizją satelitarną. Na szczęście kino MCK przetrwało te ciężkie czasy...

Pierwszy był Dyskusyjny Klub Filmowy "PROJEKCJA", który powstał 14 lutego 1991 roku z inicjatywy Grażyny Bożek-Szczepłockiej, instruktora w Młodzieżowym Centrum Kultury. Działalność klubu zainaugurowała prezentacja głośnego filmu Ryszarda Bugajskiego "Przesłuchanie". DKF "Projekcja", jakby na przekór złej passie, szybko zaczął zdobywać coraz to nowych widzów. Początkowo wyświetlano dwa filmy w miesiącu. Seanse cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i ku uciesze publiczności już w kwietniu zamieniły się w cotygodniowe czwartkowe projekcje. Dzień, jak i godz. 18.00, pozostały niezmienione do dziś. Wzorem historycznych obiadów u Wierzynka widzowie zaczęli spotykać się na czwartkowych ucztach filmowych. Aby skosztować intelektualnej rozkoszy, trzeba było wykupić miesięczny karnet. Niejednokrotnie jednak małe, liczące obecnie 84 miejsc kino, nie mogło pomieścić wszystkich chętnych. A repertuar był naprawdę imponujący. "Czas Apokalipsy", "Lot nad kukułczym gniazdem", Amadeusz" to tylko niektóre z bardziej obleganych tytułów. Od samego początku najwierniejszych widzów klub znalazł wśród młodzieży licealnej i studentów miejscowej Akademii Pomorskiej (wówczas jeszcze WSP). Dziś kino cieszy się uznaniem i zaufaniem również nieco starszej, więc i bardziej wymagającej publiczności.

Dział Edukacji Filmowej

Na bazie tej popularności wyrósł Dział Edukacji Filmowej, którego DKF "Projekcja" od 1994 roku jest częścią. Od września 1995 roku, bezimienna sala kinowa Młodzieżowego Centrum Kultury, nazywa się "Rejs". Ze względu na bliskość morza, a także na pamiątkę jednego z lepszych polskich filmów.

Od początku istnienia kina jego wierna publiczność miała okazję spotkać się z wybitnymi twórcami kina polskiego, i tak gościli tu m.in. Mariusz Treliński, Jacek Bławut, ówczesny rektor PWSFT i TV w Łodzi Wojciech J. Has, Paweł Królikowski, Teresa Kotlarczyk, Dorota Kędzierzawska, Piotr Łazarkiewicz, Cezary Harasimowicz i Przemysław Wojcieszek. Projekcjom towarzyszą często działania pozafilmowe: wystawa plakatu, koncert muzyki filmowej czy nawet minispektakl teatralny. Seanse kinowe bywają częścią imprezy o szerszym zasięgu, i tak film "Pożegnanie jesieni" prezentowany był w ramach akcji "Mój Witkacy", "Sanatorium pod klepsydrą" stanowił część imprezy organizowanej wspólnie z OT Rondo "In memoriam" poświęconej pamięci Brunona Schulza. Tradycyjnie już KOMEDA JAZZ FESTIVAL towarzyszy JAZZ CINEMA, czyli przegląd filmów z muzyką jazzową a multimedialnemu projektowi ART FESTIVAL przegląd kinematografii narodowych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się organizowane w kinie REJS maratony filmowe: wieczór sylwestrowy oraz impreza walentynkowa. Ambitnym przedsięwzięciem był festiwal filmów awangardowych NOWE HORYZONTY oraz jubileuszowy przegląd "55 lat polskiej animacji".
Obok seansów dla publiczności dorosłej (DKF, seanse otwarte) instruktorzy filmowi organizują spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Inicjatywa ta zmieniała kilkakrotnie swoją nazwę na przestrzeni czasu i tak najpierw była Młodzieżowa Akademia Filmowa (od 1992 roku) oraz skierowany do uczniów szkół podstawowych Klub Filmowy "15" (od 1994). Potem MAF przkształcił się w Młodzieżowy Klub Filmowy.

W 2004 roku kino REJS zostało przyjęte do ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Celem tej grupy jest wspieranie ambitnego, zwłaszcza polskiego i europejskiego, repertuaru oraz edukacja filmowa młodej publiczności. Czyli dokładnie to, co od lat było realizowane w Młodzieżowym Centrum Kultury. Od 1 stycznia 2013r. dzięki pracy i staraniom instruktorów Działu Edukacji Filmowej kino studyjne Rejs zostało włączone do elitarnej sieci EUROPA CINEMAS.