Przegląd filmów górskich

Przegląd Filmów Górskich to coroczna impreza, która odbywa się w Lądku Zdroju. Od siedemnastu lat, w przedostatni weekend września do Lądka Zdroju zjeżdżają się miłośnicy gór, przygody i ekstremalnych doznań z całej Polski. To najstarsza i z największymi tradycjami impreza górska w kraju. Na przegląd przyjeżdżają najlepsi z najlepszych - do stałych bywalców należą Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Dariusz Załuski, Leszek Cichy. Zawsze był też obecny Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów. Po jego odejściu w roku 2000 Przegląd przyjął nazwę ?Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady?.

W dniach 18 - 21 marca 2013r. najlepsze i nagradzane filmy Przeglądu będzie można zobaczyć w naszym kinie. Pokazy odbywać się będą codziennie o godzinie 18.00. Na dwa pierwsze zapraszamy do dużej sali, dwa kolejne - w sali TANGO. Bilet na jeden seans w cenie: 10,00zł.

.

PROGRAM PRZEGLĄDU
.

18 marca (poniedziałek), godz. 18.00

Art of Freedom

Polska 2011, 70 min.
reżyseria: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
scenariusz: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
muzyka: Łukasz Pieprzyk
zdjęcia: Piotr Wacowski, Dariusz Szymura

Jak to możliwe, że w PRL w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców 8-tysięczników od ich kolegów zza "żelaznej kurtyny"? Art of Freedom opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu - himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

"Art of Freedom" Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty opowiada o fenomenie polskiego himalaizmu, o jego złotej epoce, przypadającej na lata 70. i 80. Jest jednoczenie hołdem złożonym jego bohaterom: Jerzemu Kukuczce, pierwszemu Polakowi, który zdobył Koronę Himalajów czyli wszystkie ośmiotysięczniki, Wandzie Rutkiewicz, najlepszej polskiej himalaistce, Andrzejowi Zawadzie, pionierowi zimowych wejść w Himalajach, jak i portretem żyjących himalaistów, którzy wystąpili filmie: Krzysztofa Wielickiego, zdobywcy korony Himalajów, Wojciecha Kurtyki, współtwórcy stylu alpejskiego w himalaizmie. Na wybitne polskie osobowości patrzymy oczami Rheinholda Messnera, pierwszego zdobywcy Korony Himalajów. Pamiętamy go ze słynnego wyścigu z Jerzym Kukuczką o zdobycie wszystkich ośmiotysięczników. Niemiecki himalaista używa nawiększych słów na opisanie ówczesnych polskich sukcesów. Ze zrozumieniem wylicza przeciwności, z którymi musieli mierzyć się Polacy.

"Art of Freedom" przypomina słynne na świecie sukcesy polskich wspinaczy, konfrontując je z obrazami archiwalnymi ówczesnej Polski, biednej, zniewolonej, zamkniętej przed światem. Himalaiści musieli walczyć o paszporty, sprzęt i środki na wyprawy w sytuacji permanentnego kryzysu gospodarczego. - Woziliśmy do Pakistaniu i Nepalu ryż, bo tak było taniej - wspomina jeden z bohaterów. Himalaistą okazuje się dla niezorientowanego widza Janusz Onyszkiewicz, późniejszy opozycjonista i jeszcze późniejszy polityk, a także Andrzej Paczkowski, historyk, wieloletni prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Przypomina on w filmie, że zdobycie przez Wandę Rutkiewcz Mount Everestu zbiegło się w czasie z wyborem Karola Wojtyły papieżem. /Portalfilmowy.pl/

.

Film "Sztuka Wolności" jest pokazywany dzięki uprzejmości Instytutu Adama Mickiewicza

.

19 marca (wtorek), godz. 18.00

Reel Rock 2012 (95 min.)

.

Ciężko, ciężko (The Dura dura)

Chris Sharma był królem wspinaczki sportowej przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas stworzył koło swojego domu w hiszpańskiej Katalonii mekkę dla miłośników trudnych (hiszp. dura) dróg wspinaczkowych. Dzisiaj, czeskie cudowne dziecko, dziewiętnastoletni Adam Ondra przyjeżdża do Chrisa by zdjąć mu koronę z głowy. Obaj walczą o ustanowienie pierwszego na świecie 5.15C, a w tym samym czasie Sasha DiGiulian i Daila Objeda swoimi świetnymi wspinaczkami wysyłają dotychczasowe kobiece standardy w niebyt.

.

Płetwa Rekina (The Shark's fin)

Conrad Anker, legendarny alpinista od 20 lat ma obsesję na punkcie Płetwy Rekina (The Shark's fin) ? spektakularnego niezdobytego granitowego filaru na Mt. Meru (6310m) w Indiach. W roku 2008 wraz z Jimmym Chinem i Renanem Ozturk wspinał się przez 18 dni pokonując setki metrów tylko po to, by zawrócić przed szczytem. Trzy lata później ten sam skład podjął decyzję o powrocie pod filar nie zważając na rodzinne problemy Ankera i wypadek narciarski Ozturka, który miał miejsce zaledwie 6 miesięcy wcześniej i skończył się urazem czaszki, złamaniem szyi i poważnym pytaniem o sens kolejnej wyprawy.

.

Szerocy chłopcy (Wide Boys)

Amerykańscy wspinacze przyzwyczaili wszystkich do swojego twardego wizerunku szorstkich i zakręconych gości gotowych wykrwawić się na drodze. Więc kiedy dwóch właściwie jeszcze chłopców z Wielkej Brytanii - Tom Randall i Pete Whittaker - przeskoczyło ocean by łyknąć szerokie szczeliny na zachodzie kraju, wliczając w to pierwsze przejście najtrudniejszej na świecie szczeliny znanej jako Century Crack - dla wszystkich było to małym szokiem.
.

.

Honnold 3.0

Alex Honnold jest znany jako jeden z najodważniejszych solistów swojego pokolenia. Jak sobie dać radę w tej niebezpiecznej grze, w której trzeba balansować pomiędzy czystą ambicją a instynktem samozachowawczym? Od pierwszych wysokich bulderów do solowej wspinaczki 5.13, od dalekich przygód wspinaczkowych do rekordu prędkości na Nosie (The Nose). Honnold wciąż zadaje sobie pytanie co jest ważniejsze a w międzyczasie przygotowuje się do swojej największej przygody - Josemicki Triplet - w ciągu 19 godzin wejść na Mt. Watkins, El Cap i Half Dome. 95% solo bez zabezpieczeń.

.

.

20 marca (środa), godz. 17.30

Spotkanie z Kamilem Nagórkiem, który zaprezentuje zdjęcia ze swoich wypraw górskich.

Kamil Nagórek to fotograf, pasjonat gór i skał. Pociągają go sporty extremalne. Polskie góry turystycznie zdobywał zimą i latem. Wspina się sportowo zarówno na skałach jak i sztucznych ścianach. Każdą wolną chwilę spędzałby gdzieś wysoko, niekoniecznie w górach, ważne by być choć ciut nad poziomem ziemi. Na co dzień fotograf. Swoje pierwsze górskie wędrówki rozpoczynał jako dziecko z rodzicami. Później przemierzał górskie trasy będąc w harcerstwie, a obecnie wyjeżdża głównie z przyjaciółmi lub podróżuje samotnie.

.

20 marca (środa), godz. 18.00

Reel Rock 2011 (112 min.)

.

Początki: Obe i Ashima (Obe and Ashima)

Historia 9-letniej dziewczynki z Nowego Jorku, która święci zaskakujące sukcesy w bulderingu. Pod okiem troskliwego trenera ? Obe Carriona ? człowieka, który niegdyś razem z Chrisem Sharmą znajdował się na wspinaczkowym topie, pokonuje kolejne stopnie wspinaczkowej kariery. Obe zabiera ją do mekki amerykańskiego bulderingu ? Hueco Tanks w Teksasie ? gdzie dziewczynka, dotychczas trenująca na sztucznych obiektach, będzie miała szansę zmierzyć z naprawdę trudnymi przystawkami. Czy uda jej się przejść przez ten swoisty rytuał przejścia i pokonać problemy o trudnościach dochodzących do V12 ( ~ VI.7+)?
.

Wyścig na Nosie (Race for The Nose)

Zmagania o ustanowienie najlepszego czasu na legendarnej drodze the Nose, biegnącej najbardziej ewidentną formacją El Capitana, to jedna z dziwniejszych konkurencji wspinaczkowych. Przez ostatnie 50 lat wielu utalentowanych wspinaczy dokładało wszelkich starań by pobić osiągnięty poprzedników wynik choćby o kilka minut. Tym razem zobaczymy czy i Deanowi Potterowi i Seanowi Leary?emu uda się poprawić istniejący rekord na tej prawie 1000-metrowej drodze. By tego dokonać będą musieli poruszać się naprawdę szybko. Ich poprzednicy wspięli się bowiem na szczyt El Capitana w ciągu 2 godzin i 37 minut.
.

Walnięty Andy (Sketchy Andy)

Andy Lewis to dziwny człowiek. Boją się go nawet najbliżsi znajomi, choć wydaje się, że on sam nie zna strachu. Przechadza się bez asekuracji na cienkim na dwa palce slacku rozwieszonym w potężnym kanionie, skacze na spadochronie (który nie zawsze zdąży się otworzyć w odpowiednim momencie) ze zbyt niskiej wysokości albo wykonuje salta i inne dziwaczne akrobacje podczas treningów w parku. Czy i tym razem uda mu się podołać wszystkim ryzykownym próbom, na które narazi swoje ciało i pozostać przy życiu?
.
.

Lodowa rewolucja (Ice Revolution)

Dwóch weteranów wspinaczki lodowej ? Will Gadd oraz Tim Emmett ? chce zrealizować swoje marzenie o poprowadzeniu najtrudniejszej na świecie drogi lodowej. Będzie wiodła po kruchym lodzie oblepiającym przewieszone ściany jaskini znajdującej się za wodospadem Helmckena w Brytyjskiej Kolumbii. Czy uda im się pokonać ponad 150 metrową drogę?
.

.

Projekt Dawn Wall (Project Dawn Wall)

El Capitan w Yosemitach to formacja słynąca z bardzo trudnych dróg klasycznych i hakowych. To również mekka amerykańskiej wspinaczki wielkościanowej. Tommy Caldwell, znający tę górę jak własną kieszeń wraz z Kevinem Jorgesonem kilka lat temu podjęli się poprowadzenia najtrudniejszej klasycznej drogi na szczyt. Dotychczas udało im się wykonać wszystkie ruchy i pokonać wszystkie wymagające miejsca, ale nie mieli jeszcze złożyć ich w całość i okazji przejść całej drogi, od dołu do góry. Wraz z nadejściem wiosny podejmują tę próbę. Czy uda im się pokonać klasycznie ponad 1000-metrową ścianę, na której trudność licznych wyciągów dochodzi do poziomu VI.6?
.

Chłód (Cold)

W ciągu ostatnich 26 lat 16 wypraw bezskutecznie próbowało zdobyć jakikolwiek pakistański ośmiotysięcznik w zimie. W lutym 2011 Simone Moro, Denis Urubko i Corey Richards, mimo dochodzących do -50*C mrozów oraz potężnej lawiny, weszli na szczyt Gasherbrum II stając się tym samym pierwszymi ludźmi, którym udało się zrealizować to nieziemskie marzenie wielu alpinistów. Dodatkowo Richards zdołał uchwycić zarówno blaski jak i cienie tej przygody, w swoim surowym i poruszającym, pierwszoosobowym dokumencie o współczesnym super-alpinizmie.

.

.

21 marca (czwartek), godz. 18.00

Reel Rock 2011 (105 min.)

.

First Round First Minute

Chrisowi Sharmie znudziło się mieszkanie za wielką wodą. Już jakiś czas temu zadomowił się w hiszpańskiej Katalonii, gdzie ku utrapieniu wspinaczy z całego świata otwiera co jakiś czas nowe drogi. Z reguły w stopniu 9a/9a+/9b. Nie ze wszystkimi z nich idzie mu równie łatwo. Jednym z trudniejszych orzechów do zgryzienia dla amerykańskiego mistrza jest linia First Round First Minute. Z pozoru niezbyt widowiskowa. 15 metrów. 25-30 przechwytów. A mimo to Sharma w ciągu ostatnich kilku lat przystawiał się do niej kilkadziesiąt razy. Na filmie zobaczymy jedną z prób na morderczej drodze, a także wspinaczki na innych ekstremach słonecznej Katalonii.
.

Najtrudniejsze ruchy (The Hardest Moves)

Daniel Woods i Paul Robinson są nad wyraz ambitni. Każdy z nich chce być pierwszym, któremu uda się pokonać najtrudniejszy na świecie boulder (V16 ? obecny koniec skali). Film pokazuje walkę dwóch wspinaczy z sobą nawzajem oraz słabościami własnego ciała i ducha. Czego potrzeba by przesuwać granice niemożliwego w tym trudnym sporcie? Zapraszamy na spojrzenie ?od kuchni?.
.
.

Początki: Hulk (Origins: The Hulk)

Lisa Rands to jedna z najlepszych Amerykanek zajmujących się boulderingiem. Na wielkich głazach czuje się jak u siebie w domu. Co innego Peter Croft ? jedna z legend Yosemitów. On nie wspina się po niczym niższym niż kilkaset metrów. Wielkie ściany to jego ulubione formacje. Z liną lub bez. Najlepiej w ekspresowym tempie, by po przejściu 1000 metrów pionu po południu mieć czas na książkę.
Pewnego dnia Peter zabiera Lisę na ponad 350 metrową ścianę The Incredible Hulk w górach Sierra Nevada. Razem mają przejść wytyczoną przez Crofa linię Venturi Effect (5.12a / 7a). Czy panna Rands poradzi sobie z trudnościami mając pod nogami sporą lufę? Co wyniknie ze zderzenia dwóch zdawałoby się skrajnie odmiennych stylów wspinaczki?
.

Diabelski Młyn (Down and Out, and Under)

Dla czwórki wspinaczy miało to być podróż życia. Klasyczne australijskie drogi skalne. Wspinanie na nadmorskich klifach w Tasmanii. Przyroda, przygoda i przyjaźń. Miało być pięknie, a wyszło? jeszcze dziwniej.
Heidi Wirtz, Cedar Wright, Matt Segal i James Pearson wpadają z jednej kabały w drugą. Czekają ich rozlatujące się minibusy, nawiedzeni kolesie machający siekierami i niezrównoważeni fani torbaczy. Z tych konfrontacji bohaterowie wyjdą jednak obronną ręką. Wszystko za sprawą nieprzeciętnego poczucia humoru i dystansu do samych siebie.
.

.

Kto nie lata, ten ginie (Fly or Die)

Dean Potter to magik wspinaczkowego światka. Uduchowiony włóczęga, który chadza swoimi drogami i brzydzi się konkurowaniem z innymi. Solowe przejścia to jedna z jego obsesji. Co jednak zrobić, jeżeli linia jest zbyt ryzykowna i trudna by pokonywać ją bez asekuracji? To całkiem proste. Wystarczy mieć spadochron.
Na filmie zobaczymy Deana, który nie tylko uprawia freeBASE ? science-fiction wspinania ? na przewieszonych liniach czy lata niczym ptak w wingsuicie. W pięknych okolicznościach przyrody przyjrzymy się też równie ekscytującym i ryzykownym przejściom na high linie. Bez asekuracji.
.

Szwajcarska Maszyna (The Swiss Machine)

Ueli Steck musi pochodzić z Kryptona. Inaczej nie można wyjaśnić tego, co osiągnął i do czego dąży. Należą do niego rekordy prędkości na trzech najpoważniejszych i najsławniejszych północnych ścianach Alp: Eigerze (2h 47 m), Grandes Jorasses (2h 21 m) i Matterhornie (1h 56 m). Bywał również w Himalajach. Wszedł na Gasherbruma II, Shishapangmę (10h 30 m!) oraz Cho Oyu. Oczywiście solo. Bez asekuracji. Trudno pojąć jaka istota ludzka byłaby do czegoś podobnego zdolna? To musi być kuzyn Supermana!
Prócz alpejskich przebieżek Ueliego (ze świetnymi zdjęciami z helikoptera) w filmie zobaczymy również próby ustanowienia przez niezmordowanego Szwajcara najlepszego czasu na amerykańskiej ścianie ścian ? El Capitanie. Czy europejskiemu mistrzowi prędkości uda się pokonać istniejący rekord?