Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego Globalny Rozwój w Kinie

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC ?Globalny Rozwój w Kinie? jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.

Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.
To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji. Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo!

Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata, w skali międzynarodowej jesteśmy krajem wysokorozwiniętym. Od kilku lat nasz kraj jest nie tylko biorcą, ale także i dawcą pomocy zagranicznej. Na pomoc innym krajom wydajemy około 2 miliardy złotych rocznie. Unia Europejska wydaje na wsparcie społeczeństw Globalnego Południa setki miliardów euro. Co to oznacza? Komu i w jaki sposób pomagamy? Dlaczego decydujemy się wspierać innych ludzi, często żyjących w krajach odległych od Polski i Europy?

Globalizacja w dużym stopniu uzależniła od siebie społeczeństwa żyjące w różnych miejscach na świecie, spowodowała, że problemy krajów słabo rozwiniętych urosły do rangi problemów globalnych. Równocześnie jednak przepaść ekonomiczna pomiędzy bogatą północą (tzw. Globalną Północą) a biednym południem (tzw. Globalnym Południem) nieustająco pogłębia się. Niekontrolowany przyrost ludności świata i towarzyszące mu bezrobocie wywołują skrajne ubóstwo, epidemie głodu i chorób zakaźnych. Wybuchają kolejne konflikty, które wymuszają na krajach bogatszych kosztowne interwencje. Nadmierna konsumpcja powoduje wyczerpywanie się zasobów naturalnych i dramatycznie pogarsza stan środowiska naturalnego. Problemy te to tylko wycinek z bardzo długiej listy wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat.

Czy robimy wystarczająco dużo, aby zaradzić tym problemom? Czy jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować bieg wypadków? Organizacja Narodów Zjednoczonych zdefiniowała najważniejsze Milenijne Cele Rozwoju, które chce osiągnąć do 2015 roku ? wśród nich między innymi likwidację ubóstwa. Czy uda nam się to osiągnąć? Festiwal ?Globalny Rozwój w Kinie? jest miejscem, w którym chcemy zadać takie pytania i spróbować znaleźć odpowiedzi.

.

Wszystkie projekcje są bezpłatne i odbywać się będą w sali TANGO

.

18 listopada /piątek/, godz. 18.00

Zamek

reżyseria: Martina Parenti, Massimo D?Anolfi
Włochy 2011, 90 min.

Z cyklu: Współczesne migracje

Dokument "Zamek" zabiera widza na sekretny obchód międzynarodowego portu lotniczego we Włoszech, odwiedzając przy okazji miejsca niedostępne na co dzień dla postronnych oczu. To ?kafkowskie? miejsce skupia wielu rozbitków życiowych, imigrantów, przemytników. Wyprawa ta zamienia się w swoistą inspekcję pracy agentów bezpieczeństwa, czuwających nad porządkiem w tym wielkim ludzkim mrowisku. Jasno widać, że jest to miejsce, w którym biurokracja, ścisłe procedury i kontrola bardzo wyraźnie zagrażają wolności osób przebywających na jego terenie. Na szczególną atmosferę lotniska składają się: włoski i zagraniczny wywiad, służby celne, policja finansowa, ochroniarze, psy tropiące m.in. walutę i materiały wybuchowe, system monitoringu, jak również coraz większy strach przed czyhającym niebezpieczeństwem.

?Zdecydowaliśmy się nakręcić film na międzynarodowym lotnisku, ponieważ jest to naszym zdaniem miejsce, które najlepiej pozwala uchwycić współczesną obsesję na punkcie bezpieczeństwa, strach przed innymi ludźmi oraz strategie kontroli, którymi przesiąknięty jest dzisiejszy świat? ? mówią twórcy filmu.

.

19 listopada /sobota/, godz. 17.00

Odyseja złomowa

reżyseria: Paweł Ferdek, Łukasz Gutt
Polska 2010, 48 min.

Z cyklu: Spojrzenie na wschód

Antyczna droga do Chin - Jedwabny Szlak. Stara ciężarówka wiezie poradziecki złom do chińskiej huty: szutrową drogą przez puste góry Tien Szan, wspinając się na przełęcz Torugart 3750 m n.p.m. Śledzimy ostatnią podróż pordzewiałej ramy łóżka, wyrzuconego z jakiegoś domu przed laty. Rozmaite metalowe resztki upadłego imperium ZSRR spotykają się na przyczepie ciężarówki. Rosnące w potęgę Chiny, głodne surowców, pochłonęły już prawie cały złom, jaki można było znaleźć w Kirgistanie. W drodze poznajemy życie kilku osób: złomiarza, kierowców, pani z przydrożnej "gościelnicy"- noclegowni urządzonej w "wozie drzymały". Opowieść toczy się jednocześnie w skali makro i mikro: historia dwóch cywilizacji splata się z walką kilku ludzi o przeżycie i lepszą przyszłość. Ile czasu zajmuje przejazd ze złomowiska w Tokmoku do huty w Urumchi? To niewiele ponad 1000 kilometrów, ale złom będzie jechał miesiąc. To prawdziwa podróż w czasie. Ludzie w Kirgistanie żyją w tempie antycznym, z dala od nowoczesnej cywilizacji. Chińczycy pędzą w rytmie polifonicznych dzwonków komórkowych, szelestu banknotów, neonów w centrach handlowych

.

19 listopada /sobota/, godz. 18.00

Solartaxi. Ze słońcem dookoła świata

reżyseria: Erik Schmitt
Niemcy 2010, 68 min.

Z cyklu: Bądź EKO-logiczny

To, co początkowo było tylko dziecięcym marzeniem, stało się imponującą przygodą, obejmującą swoim zasięgiem całą planetę. Louis Palmer rozpoczął swoją pełną niespodzianek podróż w lecie 2007 roku. Wtedy to stworzył prototyp pojazdu napędzanego energią słoneczną. Erik Schmitt, reżyser, pracując nad zupełnie innym projektem przez przypadek usłyszał o przygodzie Louisa Palmera i Solartaxi (prototypie pojazdu napędzanego energią słoneczną) i postanowił towarzyszyć im w podróży dookoła świata. W ciągu 18 miesięcy odwiedzili 40 krajów udowadniając, że samochód o zerowej emisji spalin, zasilany wyłącznie przez słońce, to nie sen. Przekonywali do tej idei wszystkich, których spotkali w swej podróży: gwiazdy filmowe, polityków, naukowców, ale również zwykłych ludzi. W tym pierwszym ekologicznym filmie drogi widzimy, jak dawne dziecięce marzenia dziś stają się rzeczywistością.

.

20 listopada /niedziela/, godz. 17.00

Mir. Dziesięć lat w Afganistanie

reżyseria: Phil Grabsky
Wielka Brytania 2010, 90 min.

Z cyklu: Afganistan raz jeszcze

To niezwykła historia dziecka przeobrażającego się w dorosłego człowieka znakomicie oddająca najnowszą historię Afganistanu. Brytyjski filmowiec Phil Grabsky udał się w podróż do centrum Afganistanu parę miesięcy po upadku rządów talibów. Jego celem było stworzenie filmu kinowego pokazującego życie zwyczajnych Afgańczyków. Film śledzi losy zuchwałego, entuzjastycznego Mira na przestrzeni ponad dziesięciu lat jego życia, począwszy od lat dziecinnych do osiemnastego roku życia. Film ukazuje codzienne życia Mira i jego rodziny z bardzo bliskiej perspektywy. W skrócie, jest to wyjątkowy portret życia, pełen humoru oraz bolesnych emocji, jakie targają współczesnych mieszkańców Afganistanu.

?Mir? w wyjątkowo poruszający i intymny sposób ukazuje, co działo się w Afganistanie w ciągu ostatniej dekady od upadku rządów talibów w listopadzie 2001 roku. Jaki wpływ miała ingerencja Ameryki i jej sojuszników? Czy Mir skończy jako żołnierz lub hodowca opium? Stany Zjednoczone przeznaczają 60 miliardów dolarów rocznie na utrzymanie swoich żołnierzy, ale jaki jest tego efekt? Czy przegrywają tę walkę o serca i umysły czy też chronią młodych chłopców i dziewczęta uczęszczających do biednej i małej szkoły Mira?

.