Marcowe Utraty odsłona IV

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Słupski Ośrodek Kultury, Młodzieżowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Dom na Rozstaju Kultur i Religii w Słupsku zapraszają na IV spotkanie z cyklu Marcowe Utraty, które odbędzie się w Słupsku w dniach 26-30 sierpnia 2011 r. Projekt "Marcowe Utraty" dotyczy jednego z najtrudniejszych okresów w dziejach stosunków polsko-żydowskich - wydarzeń roku 1968.

26 sierpnia o godz. 18.00 w dawnym Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr. Maxa Josepha 6 odbędzie się spotkanie z Jurkiem Hirschbergiem (urodzony w Katowicach w 1948 roku, był w Marcu studentem Politechniki Śląskiej. Po emigracji i ukończeniu studiów na politechnice w Göteborgu zajmował szereg kierowniczych stanowisk w szwedzkiej informatyce. Obecnie jest doradcą biznesowym i tłumaczem. Mieszka w Sztokholmie) , któremu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza jako efekt warsztatów "Marzec'68. Pożegnania i powroty".

Efektem warsztatów zorganizowanych w 40. rocznicę wydarzeń marcowych przez IAM (w 2008 roku) są również 2 audycje radiowe i 2 eseje. Uczestnicy wernisażu będą mogli posłuchać tych audycji na miejscu i otrzymać w formie wydawnictwa eseje Karoliny Famulskiej i Abigail Liebman. Dzięki patronatowi Radia Koszalin audycji będą mogły wysłuchać setki słuchaczy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

27 sierpnia o godzinie 18.00 w Teatrze Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a odbędzie się spotkanie z Andrzejem Bartem i pokaz teatru telewizji "Boulevard Voltaire" (obsada: Janusz Gajos, Ewa Wiśniewska, Agnieszka Grochowska, Ewa Ziętek, Leonard Pietraszak, Krystyna Tkacz), którym towarzyszyć będzie dyskusja o stosunkach polsko-żydowskich.

W dniach 29 i 30 sierpnia w Kinie Rejs Młodzieżowego Centrum Kultury, Aleja 3 Maja 22, odbędą się projekcje filmów przygotowanych przez IAM :

29.08.2011, godz. 18.00

Rodzina wypędzonych
reż.: Grzegorz Brzozowski
zdjęcia: Magda Kowalczyk
produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, 2008, 30 min
producent wykonawczy: Against Gravity
opieka artystyczna: Maciej Drygas, Mateusz Werner

To historia rodziny, która żyjąc w dwudziestym wieku w różny sposób doświadczyła przeżyć związanych z przesiedleniem, wypędzeniem, wykorzenieniem. Pomimo różnic pokoleniowych i odmiennych motywacji, przedstawiciele kolejnych generacji, będąc w podobnym wieku, opuszczali swoje rodzinne domy. Najstarszy członek został zesłany na Syberię w trakcie drugiej wojny światowej, jego syn wyjechał z Polski do Izraela w 1969 roku, wnuczka z kolei przeniosła się z Izraela na studia do USA. Pożegnania i powroty przeplatają się jako stały motyw rodzinnej historii. Jakie mogą być skutki takiej akumulacji doświadczeń? Jak rodzina przystosowała się do ciągłych zmian? Co warto zabrać ze sobą, jeśli wiesz, że opuszczasz swój dom na zawsze?
?Na każdym etapie tego projektu przekonywaliśmy się, że rzeczywistość przerasta każdą abstrakcję, w którą próbowaliśmy ją zamknąć?


Don Kichot w Krainie Czarów
reż.: Orly Buium
zdjęcia: Orly Buium
produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, 2008, 47 min
producent wykonawczy: Against Gravity
opieka artystyczna: Viola Wein, Yossi Wein, Maciej Drygas

Zeev Primor to 75-letni polsko-izraelski ?rzeźbiarz walczący?. Powraca do Polski po raz pierwszy od wyjazdu w latach ?60, by przedstawić tam dzieło swojego życia ? wielką drewnianą rzeźbę ?Don Kichota?. Zeev podróżuje do rodzinnej Łodzi, gdzie liczy na publiczne uznanie. Dla niego podróż jest wyjątkową okazją by udowodnić Polakom co ich ominęło. Ale zamiast galerii o wysokim standardzie z czerwonym dywanem wystawa Zeeva okazuje się mieć miejsce w centrum handlowym, przy stoisku z zabawkami dla dzieci. Rzeźbiarz zostaje wyrzucony z hotelu, a jego ukochany ?Don Kichot? umiera na polskiej ziemi! Na wieść o przylocie ?Don Kichota? do Łodzi reporter radiowy Eli Barbur postanawia ruszyć jego śladem. Zeev i Eli wspólnie wyruszają w pełną przygód podróż z Izraela do Polski podczas której doświadczają niepowodzeń, deportacji, śmierci i pechowego spotkania z piękną Dulcyneą!
?Nieważne ile razy dostaniesz po dupie, a los będzie śmiał ci się w twarz. Dopóki umysłem będziesz w krainie czarów, pokonasz wszystkich!? (Dla Zeeva - z wyrazami miłości i szacunku)

30.08.2011, godz. 18.00


Szczęśliwi Żydzi
reż.: Jonathan Rozenbaum
zdjęcia: Itay Gross
produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, Transfax Film Production, 2008, 6 min
opieka artystyczna: Maciej Drygas, Yossi Wein, Mateusz Werner

Film opowiada historię rodziny Jonathana, zwłaszcza związanej losami jego ojca oraz jego sióstr. Ojciec Jonathana urodził się w Polsce w 1952 roku, a do Izraela przyjechał w roku 1968. ?Nigdy nic na ten temat nie mówił? ? zaznacza autor projektu. ?Wiem tylko, że wraz z rodzicami i siostrą musiał bardzo szybko opuścić Polskę. Kiedy dotarli do Izraela, nie mieli paszportów, gdyż zostali pozbawieni obywatelstwa. Ojciec przez dwadzieścia lat nie miał pozwolenia na odwiedzanie Polski, ale obecnie jeździ tam mniej więcej raz do roku.?


Kabaret Polska
reż.: Nir David Zats, Zuzanna Solakiewicz
zdjęcia: Yossi Wein
produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, 2008, 49 min
producent wykonawczy: Against Gravity
opieka artystyczna: Maciej Drygas, Mateusz Werner

?Kabaret Polska? to fabularyzowany dokument łączący gatunki dokumentu i kabaretu w celu opisania wydarzeń Marca ?68 w Polsce. Poprzez zestawienie osobistych wspomnień ze sprokurowanymi skeczami kabaretowymi, film bierze pod lupę pamięć o Marcu i dzisiejszy wpływ tych wydarzeń. To analiza zderzenia pomiędzy polską i żydowską kulturą, w takich ich aspektach jak opowieści, historia, jedzenie, języki, pieśni i muzyka. Na część dokumentalną składają się wywiady i materiały archiwalne. Kluczowy jest wywiad z panem Ryszardem Wójcikiem, polskim dokumentalistą, który był świadkiem marcowych wydarzeń i utrwalił wypowiedzi swoich przyjaciół tuż przed emigracją. Wywiady z emigrantami dotyczą osobistego wymiaru wydarzeń, ale część fabularna z kolei wydobywa metaforyczny aspekt tych historii. Element kabaretowy wprowadzony zostaje przez wizytę kabarecistów w domu dokumentalisty Wójcika. Planują obchody czterdziestej rocznicy wydarzeń z Marca ?68. Za dnia przebrani są za kolędników, ale wieczorem, jak tylko przekraczają próg domu Wójcika, zmieniają się w kabaret. Jego skład to: Trio Kolombina, Pan Żurek, akordeonista Fink, Turoń i obywatel Siam. Później dołączają do nich: tajny agent oraz Gomułka w postaci kukiełki. ?Pamiętanie jest materią tego widowiska?