Pokazy pofestiwalowe z 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ŻYDOWSKIE MOTYWY

.

W dniach 9 - 10 września Kino REJS zaprasza na bezpłatne pokazy pofestiwalowe z 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ŻYDOWSKIE MOTYWY. Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, kulturze oraz historii, jak również sytuacji współczesnej.

Pokazy filmowe towarzyszyć będą 15. Dniom Kultury Żydowskiej w Słupsku organizowanym przez Słupski Ośrodek Kultury.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

9 września 2017 /sobota/

?Na ringu życia? godz. 15.00

Izrael 2016, 60 min.
reżyseria: Uri Borreda

Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holokaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Został złapany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował by przeżyć. Wrócił do Belgii i zgłosił się na ochotnika do organizacji ?Hagana?, która zajmowała się nielegalną wówczas imigracją Żydów do Izraela. Sam wyemigrował do Izraela jako członek załogi statku Exodus 1947. 74 lata później Noah Klieger przemierza tę samą drogę, co w latach 1940-1947.

?Przy planty 7/9? godz. 16.00

Polska, USA 2016, 86 min.
reżyseria: Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę. Reżyserzy filmu ? polski katolik i amerykański Żyd ? przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

10 września 2017 /niedziela/

?Nad brzegami Jarkonu? godz. 15.00

Izrael 2015, 60 min.
reżyseria: Avi Belkin

Film odkrywa nieznaną historię Jarkonu, rzeki o najgorszej sławie w Izraelu. Badając zależności między polityką społeczną a naturą Nad brzegami Jarkonu snuje izraelską opowieść przedstawiając ją w całkowicie nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku Palestyny, kiedy Żydzi i Arabowie dzielili się jej zasobami. Obserwujemy pogorszenie się jej jakości, uzyskanie miana najbardziej zanieczyszczonej i niebezpiecznej rzeki. Śledzimy aktualne wysiłki mające na celu jej regenerację i odnowę. Przy pomocy materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser odkrywa dla nas głębokie powiązania pomiędzy ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą i człowiekiem.

?Ida i Irena? godz. 16.00

Polska 2016, 28 min.
reżyseria: Piotr Morawski

Ida Englard była wnuczką cadyka z Piotrkowa i marzyła o studiowaniu filozofii. Przeżyła Zagładę (jako Irena Kisielewska) dzięki zakonnicy, siostrze Irenie Szpak, która ochrzciła ją, nauczyła modlitw i ukrywała jej żydowskie pochodzenie. Po wojnie Ida-Irena została doktorem socjologii, jeździła po świecie, zajmowała się metodyką nauczania dzieci wykluczonych. Szukała swojego miejsca, a przede wszystkim próbowała ustalić, kim jest i w co wierzy. Miała w pamięci studiowanie Tory, śpiewy na Sukkot. Nie mniej żywe były w niej jednak modlitwy chrześcijańskie, obraz Czarnej Madonny, kolędy. Po latach wraca do zakonu, w którym się ukrywała.

?Hummus!? godz. 16:30

Izrael 2015, 72 min.
reżyseria: Oren Rosenfeld

Hummus - pyszna potrawa przyrządzana z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy - ma moc zbliżania muzułmanów, chrześcijan oraz Żydów na całym świecie. W filmie poświęconym hummusowi poznajemy ciężko pracującą muzułmankę, zawsze uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijańskiego Araba. Pomimo historycznych i kulturowych różnic łączy ich namiętna miłość do hummusu.