KULTURA ZA TOREM II cz. projektu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 2

KULTURA ZA TOREM

to nazwa II części zadania realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury DOM KULTURY + INICJATYWY LOKALNE 2017, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

http://www.nck.pl/dom-kultury-inicjatywy-lokalne/318297-dom-kultury-inicjatywy-lokalne-2017/

Od sierpnia do listopada na Zatorzu zrealizujemy wraz z pomysłodawcami wyłonione w ramach konkursu inicjatywy oddolne. Kulturalne działania kierowane będą do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów. Czego można się spodziewać?

* Grupa nieformalna "Poczekalnia" - "Noszę Za To Rze"/ 16 - 18 sierpnia

Trzydniowe warsztaty polegające na tworzeniu szablonów haseł oddających charakter Zatorza jako miejsca do życia. Samodzielnie stworzone hasła zostaną przeniesione na koszulki i płócienne torby. Podsumowaniem działań stanie się wystawa fotograficzna po sesji fotograficznej w koszulkach i z torbami.

* Inicjator Krzysztof Bogdański - "Bańkowe Zatorze"/ 12 sierpnia/ 1 września/ 24 września

Akcje animacyjne, których podstawą staną się pokazy, rodzinne zabawy z dużymi bańkami mydlanymi, w tym "rzeźbami zamkniętymi we wnętrzu bańki". Bańkowym zabawom towarzyszyć będą działania plastyczne.

* Grupa nieformalna Witkacy Cacy Cacy - "Wielkoformatowa Galeria S.I.Witkiewicza w Słupsku"

Działanie to polegać będzie na przygotowaniu projektu i stworzeniu muralu inspirowanego twórczością Witkacego. W ramach zadania odbędą się także warsztaty ze street artu kierowane do młodzieży oraz wernisaż obudowany działaniami artystycznymi.

* Grupa inicjatywna "Zaplątany Słupsk - "Zaplątany Słupsk"

Będą to cykliczne spotkania, podczas których zostanie przygotowana na drutach/ szydełku artystyczna instalacja umieszczona na Zatorzu. W ramach inicjatywy odbędą się także warsztaty urban knittingu i upcyklingu. Całość poprzedzona zostanie spacerem diagnostycznym dotyczącym jakości przestrzeni miejskiej.

* Inicjatorka Jolanta Arciszewska - "Go 3! Kulturalny zawrót głowy"

Działanie łączące elementy kultury i języka składające się z kilku elementów: "Detektyw Językowy" - konkurs polegający na poszukiwaniu w dzielnicy błędów językowych połączony z akcją informacyjną na temat trudnych form językowych wpisanych w grafikę o wysokim poziomie artystycznym/ gra miejska z przystankami działań kulturalnych w obrębie dzielnicy/ warsztaty teatralno - językowe na podstawie tekstów Mirona Białoszewskiego zakończone spektaklem.

DOŁĄCZCIE SIĘ PAŃSTWO DO NAS! O SZCZEGÓŁACH BĘDZIEMY INFORMOWAĆ JUŻ WKRÓTCE!

Wprawdzie wakacje i urlopy, ale my się spotykamy i pracujemy.Pierwsze przymiarki do działań na Zatorzu.

Zaczynamy!

BAŃKOWE ZATORZE

Pierwsze wejście w dzielnicę (12.08.2017 r.) - plac zabaw przy Zygmunta Augusta. Oprócz baniek, animacje grupy "Ale Heca". Super zabawa!

Zapraszamy też (o ile nie będzie padało) na taras emceku (1.09.2017 r.) oraz plac zabaw przy ul. Konarskiego (24.09.2017 r.). A jak będzie padało, to też coś wymyślimy.

Było naprawdę dobrze! Piątkowa zabawa na tarasie emceku.Tym razem bańki połączyliśmy z działaniami plastycznymi, przede wszystkim malowaniem na sztalugach. Mała wystawa? A jakże. Prace można oglądać w emceku.

A teraz "Bańkowe Zatorze" na placu zabaw przy ul. S. Konarskiego.

Kilka opinii uczestników:

* kiedy kolejne imprezy tego typu?

* "Bańkowe Zatorze" rozkręciło dzielnicę

* wreszcie coś się działo

* można było gdzieś pójść i coś fajnego porobić

NOSZĘ ZATORZE

Tak inicjatorki tej akcji zachęcają do uczestnictwa w niej.

Siedzisz w domu i męczy Cię upał? Nuda doskwiera, a na dzielnicy nic się nie dzieje? Fajnie byłoby wyjść z domu, poznać nowych ludzi i zrobić wspólnie coś kreatywnego? Proszę bardzo! Wyłaź z mieszkania, wyłaź z domu i baw się razem z nami! Przez trzy dni zapraszamy Was do tworzenia własnych szablonów, dzięki którym zrobimy wrzutki na koszulki i torby. To proste! Wpadajcie od 16 do 18 sierpnia na Zatorze o godz. 15:00 we wskazane na plakacie miejsca. Będziemy otwierać głowy, wyrażać siebie, rysować, wycinać i nanosić nasze pomysły na tkaniny. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku. Zapraszamy!
W razie niepogody (grad, deszcz, trzęsienie ziemi) warsztaty przenosimy do MCKu (sala tango)

16.08.2017 r. - padało, a zatem nie na tarasie emceku, ale w sali Tango

Małgosia Nowak - inicjatorka akcji

17.08.2017 r. pas zieleni przy hali targowej "Pod Wieżą"

Relacja organizatorki:

"Biorąc pod uwagę, że przestrzeń przy dużym kompleksie handlowym nazywanym ?Pod Wieżą?, nie była wizualnie ciekawa (ogromny plac niekoszonej trawy, parking samochodowy, ruchliwa ulica), a warsztatowicze potraktowali miejsce działań bardzo naturalnie, można wywnioskować, że dobrze czują się w różnych sceneriach swojego osiedla w działaniach twórczych, bez względu na otaczającą przestrzeń".

18.08. 2017 r. plac zabaw przy ul. Zygmunta Augusta

Tu zabrakło i toreb, i koszulek. Takie było zainteresowanie, tak dobrze się bawiliśmy.

Link do relacji z "Nosze Za To Rze"

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/zemsta-koszalina-na-torbie-wieza-rtv-na-koszulce-mck-aktywizuje-mieszkancow,12399302/

Robimy wystawę! Oto, jakie fantastyczne koszulki i torby powstały podczas warsztatów!

Takie i inne piękne zdjęcia zrobione przez Piotra "Czarnego" Ziębakowskiego można oglądać w naszej "Galerii w Oknie", a potem powędrują w inne przestrzenie Zatorza i do bohaterów tych zdjęć.

Grupa nieformalna "ZAPLĄTANY SŁUPSK" - inicjatywa "ZAPLĄTANY SŁUPSK - MIEJSKIE INSTALACJE"

Krótki wstęp!

Wraz z grupą nieformalną "Zaplątany Słupsk" zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów urban knittingu, czyli miejskiego dziergania, coraz popularniejszej formy street artu. Około15 uczestników warsztatów będzie miało okazję nie tylko poznać lub przypomnieć sobie techniki pracy na szydełku, ale także stworzyć unikalną instalację (lub instalacje), która zostanie umieszczona w przestrzeni Zatorza.

Zajęcia urban knittingu będą odbywały się symultanicznie wraz z zajęciami upcyklingu w formie 15 dwugodzinnych warsztatów Podczas warsztatów upcyklingu ich uczestnicy poruszą swoją wyobraźnię oraz rozbudzą kreatywność, wykorzystując materiały niepotrzebne, które podczas tych spotkań zyskają nowe życie.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i umiejętności, na spotkanie wprowadzające 14 września o godzinie 17:30. Miejsce: Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku al. 3 Maja 22 tel. 59 8431130.

Dzieci na warsztatach robią kwiaty.

"Lalki i pacynki". Tym razem i mali, i duzi.

Co w najbliższym czasie? "ŁAPACZE SNÓW". Może takie?

Kolejne "dłubanie" - "łapacze snów", czyli misterne serwetki otoczone ozdobami.

Piękne "pawie oczka" - kolejna godzina warsztatów

Kolejny nowy wzór.

Kwadraty - elementy instalacji.

"Nocne", choć to środek jesiennego dnia, wieszanie części instalacji na tarasie emceku.

Grupa nieformalna WITKACY CACY CACY - "Wielkoformatowa Galeria S.I.Witkiewicza w Słupsku"

Najpierw trzeba było zdjąć siatkę i oczyścić ścianę.

Krótki film z tej akcji można zobaczyć tu: https://www.facebook.com/wielki.kurkurio

Plany dopiero na 2018 r.? :)

Tu będzie!!!

Praca przy muralu w dzień i w nocy.

Wernisaż.

"GO 3 - KULTURALNY ZAWRÓT GŁOWY" - Jolanta Arciszewska

Jeden z elementów tej inicjatywy: "DETEKTYW JĘZYKOWY".

Wyrazy trudne i trudniejsze. Jak właściwie je zapisywać i jak wymawiać?

Te plakaty od 9 do 22 października można było zobaczyć w 20 słupskich autobusach komunikacji miejskiej. Zaprojektował je Aleksander Smoliński.

"Nasza dzielna dziewczynka" w autobusie.

No to ruszamy! GRY MIEJSKIE (na Zatorzu) z kulturalnymi przystankami.

Ostatnie przygotowania przed wyjściem wolontariuszek w przestrzeń dzielnicy.

Warsztaty językowo-teatralne. Zapowiada się bardzo interesująco!

"Rodzina, ach rodzina ..." to tytuł spektaklu teatralnego, który stworzyła grupa gimnazjalistek pod kierownictwem Jolanty Arciszewskiej. Zapraszamy 8 listopada 2017 r. na godz. 18.00.
W przedstawieniu jest trochę jak w tekście Kabaretu Starszych Panów:
"Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina.
Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest.
Lecz kiedy jej ni ma.
Samotnyś jak pies"

Całość oparta przede wszystkim na tekstach Mirona Białoszewskiego, więc tym ciekawiej.
Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!

"Rodzina, ach rodzina ..." Spektakl teatralny wieńczący warsztaty językowo-teatralne.

Niestety, ostatni element w naszym wspólnym projekcie. Żal!

Zagrały: Agata Fabich, Wiktoria Gaj, Paulina Materek, Weronika Jałeczko, Weronika Borucka, Paulina Staniuk, Amelia Cabrera Rodriguez, Olimpia Drużba, Lena Arciszewska.Dziękujemy!

Czy to nasze ostatnie spotkanie? Na pewno nie! W każdym razie był tort, rozmowy o tym, co się udało i co przed nami. Do tego w naprawdę doborowym towarzystwie. Podsumowanie działań w ramach projektu "KULTURA ZA TOREM".