Niemen 2019 A2 pustyTo już trzynasta odsłona festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop w Słupsku. W tym roku obchodzimy szereg ważnych rocznic. Te najważniejsze to oczywiście - 80. urodzin i 15. śmierci artysty.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że mija właśnie 50 lat od powołania przez Czesława Niemena grupy Niemen Enigmatic i rejestracji przełomowego dla historii polskiego rocka albumu, zwyczajowo nazwanego jak sam zespół. Ponadto fani jazz rocka z pewnością pamiętają, że 45 lat temu wyprawa Czesława Niemena do Nowego Yorku zaowocowała fantastyczną płytą "Mourner's Rhapsody". Cóż... Co ważniejsze rocznice dotyczące przebogatego życia artystycznego i prywatnego Mistrza, można wyszukiwać w nieskończoność.
Ideą festiwalu jest, by popularyzować jego dziedzictwo, przypominać, podtrzymywać... szczególnie wśród bardzo młodego pokolenia.
Jak młodzież przyjmuje ten niełatwy muzyczny dorobek? Czy odważy się interpretować go po swojemu, a jeśli tak, to w którym kierunku pójdzie? O tym będziemy mieli okazję przekonać się podczas Konkursu Piosenki scen@niemena oraz występu na "scenie laureatów".
Ponadto w programie także konkurs wiedzy dla uczniów szkół średnich, sesja naukowa i panel dyskusyjny, wystawa fotografii, a na deser wielki koncert zamykający festiwal! "Muzykę swojego dzieciństwa" przedstawi NATALIA NIEMEN. Tyle w telegraficznym skrócie, bo atrakcji będzie co niemiara. Jak co roku wszystkim nam zależy, by festiwal był wielkim świętem dla wielbicieli twórczości Czesława Niemena. 
Serdecznie zapraszamy!!!
 

Program 13. festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop
Słupsk, 17-19 października 2019 r.
Ośrodek Teatralny RONDO Słupskiego Ośrodka Kultury
Akademia Pomorska w Słupsku
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej  w Słupsku 

 

17 października 2019 r. godz. 9.00-11.00 Ośrodek Teatralny RONDO

 • „Co ty wiesz o Niemenie?” - konkurs dla szkół średnich

17 października 2019 r. godz. 12.00-16.00 Akademia Pomorska w Słupsku

 • multimedialna sesja naukowa „Dźwięk - Słowo - Obraz... i inne Muzy”
 • panel dyskusyjny 
  Prowadzenie: dr Piotr Chlebowski (Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL)
  Udział wezmą:  dr Jacek Kurek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Radosław Marcinkiewicz (Uniwersytet Opolski), dr Piotr Chlebowski (Katolicki Uniwersytet Lubelski), dr Edyta Chlebowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Agata Brajerska-Mazur (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)   

18 października 2019 r. godz. 10.00-14.00 Ośrodek Teatralny RONDO

 • warsztaty wokalne

18 października 2019 r. godz. 18.00-20.30 Ośrodek Teatralny RONDO

 • międzynarodowy Konkurs Piosenki scen@niemena
 • scena laureatów Iga Kozacka
 • ogłoszenie werdyktu jury i ceremonia wręczenie nagród

19 października 2019 r. godz. 19.00-21.30 Ośrodek Teatralny RONDO

 • koncert specjalny Natalia Niemen z zespołem „Muzyka mojego dzieciństwa”

Imprezy towarzyszące

 • bar „Pod Papugami”: spotkanie z gośćmi z Białorusi
 • wystawa fotografii „50 lat polskiego rock'n'rolla” M. Karewicza (OT Rondo)
 • prezentacja wydawnictwa KUL poświęconego Cz. Niemenowi (MBP)
 
KONCERT SPECJALNY 
Natalia Niemen z zespołem w programie "Muzyka mojego dzieciństwa"
 

NATALIA NIEMEN fot. SZAFARNIA Mateusz Otremba 19Natalia Niemen to piosenkarka, altowiolistka, plastyczka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.

 „Muzyka mojego dzieciństwa” - to koncert, podczas którego Natalia wykonuje utwory, jak sama mówi, „złotej ery muzyki amerykańskiej”, które tata „podsuwał” jej do słuchania, takich artystów jak: Aretha Franklin, Otis Redding, Johnny Winter czy Sam Cooke. Podczas koncertu Natalia wykonuje też kila utworów autorstwa Czesława Niemena oraz swoich.

Skład zespołu:

Paweł BZIM Zarecki – instrumenty klawiszowe

Zbigniew Wrombel – bas, kontrabas

Jurek Runowski – gitary

Paweł Dobrowolski – perkusja

 
REGULAMINY KONKURSÓW
Niemen BELKA