Lighthouse

Kino
Termin: 2019-12-22 15:45

Miejsce: OT RONDO

ecobilet emcek

The Lighthouse
Kanada, USA 2019, 110 min.

reżyseria: Robert Eggers
scenariusz: Max Eggers, Robert Eggers
zdjęcia: Jarin Blaschke
muzyka: Mark Korven
obsada: Willem Dafoe, Robert Pattinson, Valeriia Karaman

Robert Eggers, wizjonerski reżyser arcydzielnego horroru "The Witch", powraca z hipnotyzującą, halucynującą opowieścią o dwóch latarnikach, pracujących na tajemniczej, odległej wyspie w Nowej Anglii, w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Obaj latarnicy mierzą się z samotnością i odosobnieniem podczas wielkiego sztormu, który wydaje się nie mieć końca. Są skazani na walkę z własną silną wolą, potrzebami oraz – przede wszystkim – z tajemniczą siłą, która nad nimi krąży, ale której istnienie może im się tylko wydawać… Film jest przerażającą, pełną tajemnic podróżą w nieznane.

„The Lighthouse” czerpie z poetyki starego kina – bierze z niego format obrazu, czarno-białą kolorystykę, sposób kadrowania i oświetlenie. Na równi z obrazem istotny jest dźwięk, który nieustannie dudni oszałamiającym wichrem, rozbryzguje falami o skały, zalewa morską pianą, skrzeczy mewim krzykiem i niepokoi dźwiękiem odległych syren. W ten sposób Eggers kreuje rzeczywistość pozbawioną przestrzeni i czasu, która równie dobrze mogłaby istnieć współcześnie, jak i dwieście lat temu. Film mówi bowiem o rzeczach absolutnie uniwersalnych – najgłębszych ludzkich namiętnościach, atawistycznych uczuciach, prostych potrzebach i złożonych fantazjach. (...) „The Lighthouse” to film hipnotyczny, transowy, wciągający w swoją smolistą strukturę i obraz pogrążony w wyrazistych światłocieniach. Jest tu sporo z kina absurdu, surrealizmu, ale jeszcze więcej z horroru czy filmów psychologicznych Romana Polańskiego. /Michał Piepiórka, bliżejekranu.pl/

bilety: 10, 12, 15zł

 

Telefon
59 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

 

Terminy


  • 2019-12-22 15:45
  • 2019-12-21 18:00
  • 2019-12-20 20:00