czytanie dramatupremiera: 21 lutego 2015
inscenizacja: Wioleta Komar
aranżacja przestrzeni: Andrzej Szczepłocki
muzyka na żywo: Tomasz Giczewski
wizualizacje: Michał Giedrojć
występują: Robert Dawidowski, Ewelina Kasińska, Paulina Kucharska, Łukasz Makowski, Patrycja Szafrańska, Agnieszka Trzciałkowska

 

Stage reading/Czytanie dramatu to nowy cykl spotkań w Teatrze Rondo poświęcony współczesnej dramaturgii polskiej i obcej.

W listopadzie 2014 roku otworzyliśmy Zakład Doświadczeń Dramatycznych skupiający studentów oraz innych miłośników teatru. Wspólnie podejmujemy wyzwanie eksperymentu z tekstem mając na uwadze, że sztuka reżyserskiej analizy, polegająca na rozbieraniu dramatu na części pierwsze, które następnie porządkuje się w segmenty znaczeniowe wspierające nadrzędny przekaz, odchodzi zdecydowanie do lamusa. Dziś twórców nie interesuje zgłębianie autorskich intencji i ich wierne przenoszenie na scenę. Ich celem nie jest już objaśnianie widzom zawiłości fabularnych, relacji między postaciami czy komplikacji w obrębie struktury utworu. Wraz z nadejściem „teatru nie-reprezentacji” ziścił się wreszcie sen o autonomii teatru, w którym tekst stał się tylko jednym z tworzyw scenicznej wizji. Nie jest to, rzecz jasna, żadne odkrycie – tę praktykę teatr zachodni zna co najmniej od lat 60., kiedy Richard Schechner na czele The Performance Group wprowadził go w obszar performansu. To, co kiedyś było rodzajem eksperymentu artystycznego, teraz stało się normą, przynajmniej w obrębie tzw. nowego teatru tworzonego przez reżyserów i dramaturgów z pokolenia trzydziestolatków, którzy wdarli się przebojem do głównego nurtu.

Takie współczesne spojrzenie na dramat i teatr chcemy zaproponować Słupszczanom.  Stage reading/Czytanie dramatu to ciekawa propozycja zarówno dla stałych bywalców, ale i dla tych, którzy do tej pory stronili od teatru.

Odsłona pierwsza ma szalenie intrygujący, chciałoby się powiedzieć – pikantny charakter, za sprawą poruszanej tematyki i jej zaskakującej interpretacji. Niepowtarzalnej jakości dodaje muzyka na żywo oraz wizualizacje. Nowoczesna aranżacja przestrzeni i światła tworzą niespotykany dotąd w Teatrze Rondo klimat.

Wioleta Komar