H.JachimekOd 9 czerwca 2016 w Restauracji Anna de Croy (podziemia zamku Książąt Pomorskich) można oglądać wystawę malarstwa Henryka Jachimka, zorganizowaną przez Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego Słupskiego Ośrodka Kultury.

Wstęp wolny
Wernisaż: 9.06.2016 godz. 17:00
Wystawa czynna do: 6.07.2016

Henryk Jachimek – malarz, od 40 lat związany z  Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego. Reprezentuje nurt malarstwa „naiwnego”. Określenia często wskazującego na szczególną wrażliwość i talent, których nie można się  nauczyć, z którymi trzeba się szczęśliwie urodzić. Takim przypadkiem jest bez wątpienia Henryk Jachimek - zwany Słupskim Nikiforem.

Artysta urodził się w 1943 roku w Altkarpe (obecnie Stare Kurowo) niedaleko Strzelec Krajeńskich, gdzie znajdował się obóz pracy przymusowej, do którego niemieckie władze okupacyjne wywiozły jego rodzinę. Od urodzenia Henryk odznaczał się bardzo słabym zdrowiem. Z tego też powodu rodzice malarze żyć musieli w ciągłym strachu, przed odebraniem im dziecka, przez esesmanów nadzorujących obóz. Wkrótce do problemów natury fizycznej dołączyły kwestie emocjonalne. Ciągle odzywały się traumatyczne przeżycia z pierwszych lat dzieciństwa. Powracały koszmary, poczucie strachu, niepewności, zagubienia. Do dziś Henryk Jachimek jest człowiekiem samotnym, ufnym. Cechuje Go szczególna dziecięca wrażliwość, więcej widzi i czuje dotkliwiej.

Po wojnie państwo Jachimkowie osiedlili się w Pieńkówku w gm. Postomino. Ojciec prowadził tam gospodarstwo i dodatkowo pracował w cegielni. Nade wszystko jednak był miłośnikiem koni, które zajmowały w rodzinie Jachimków bardzo ważne miejsce. Stąd też ulubionym tematem malarskim Artysty są konie, sceny rodzajowe z życia wiejskiego, pejzaże, portrety świętych.
Zamiłowanie do koni, które Henryk odziedziczył po ojcu, znalazło ujście w jego twórczości. Pełne wdzięku, wymuskane konie biegające w nieokiełznanej przestrzeni obrazów Artysty wskazują na potrzebę kompensacji domu rodzinnego.

Henryk Jachimek aktywnie uczestniczy w  konkursach plastycznych, plenerach malarskich o charakterze klubowym, wojewódzkim, międzynarodowym, przeglądach ogólnopolskich, wystawach zbiorowych  i indywidualnych. Obecna ekspozycja jest ósmą wystawą indywidualną Artysty. Szczególnym uznaniem Henryk Jachimek cieszył się w Ogólnopolskich Konkursach Malarskich im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy, w których w latach 1998, 2000, 2002, 2004, 2008 - otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Ponadto wielokrotnie zdobywał nagrody w Konkursie Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Plastyki Amatorskiej Pomorza Środkowego –1986, 1998, 2002, 2006 – organizowanym przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a także w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Słupska w ponadregionalnym II Konkursie Plastycznym „Niekontrolowany Obszar Wrażliwości”.

H. Jachimekjachimek 3H. Jachimek