„Najważniejsza dla mnie jest gra kolorów
i życie razem z nimi w harmonii,
bo dają siłę i nadzieję w codziennym życiu.
...a z piaskiem morskim i farbami nigdy się nie rozstanę."

Wanda Janowicz urodziła się w Bystrzycy Kłodzkiej. Dzieciństwo i młodość spędziła nad morzem w Ustce. Tu spotkała artystę plastyka Michała Stroińskiego, który był jej nauczycielem wychowania plastycznego.
On pierwszy pokazał przyszłej artystce na przykładzie „zachodu słońca” jak harmonijnie łączą się kolory.
W szkole średniej, późniejszej pracy zawodowej w szpitalu, a także po założeniu rodziny, Wanda wyrażała swój stosunek do otaczającego świata poprzez rysowanie, malowanie i wyszywanie. Jednocześnie zgłębiała wiedzę na temat różnorodnych technik malarskich.
Szukała też ludzi o podobnych zainteresowaniach. Poznała Stefana Morawskiego, który udzielał jej pierwszych rad.

Odkąd państwo Janowiczowie przeprowadzili się do Słupska, Wanda zawsze mogła liczyć na wsparcie rodziny, a szczególnie męża Andrzeja.
Dobry klimat dla jej pasji twórczych stwarzały córki Magda, Ola i Agnieszka.

Wspomnienia z dzieciństwa spędzonego nad morzem zaowocowały wykorzystaniem materiału jakim jest piasek morski. Wanda maluje techniką mieszaną łącząc farby i piasek.
Jest wzorem cierpliwości. Nieustannie poszukuje. Najchętniej maluje martwą naturę, architekturę oraz pejzaże. Każdy obraz jest zapisem stanu wrażliwości artystycznej autorki w konkretnym okresie jej drogi twórczej.
Wanda Janowicz uczestniczy w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych, plenerach. Aktualnie pełni funkcję sekretarza zarządu Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego.


 GALERIA PRAC: