Elżbieta Bernacka-Hanus urodziła się 24 maja 1977 roku w Słupsku. Ukończyła szkołę podstawową w Smołdzinie, średnią w Słupsku. Zaraz po zdaniu matury wyjechała do Łodzi, gdzie studiowała Technologię Chemiczną na Politechnice Łódzkiej. Obroniła tutuł magistra inżyniera w 2001 roku. Pracą magisterską zainteresowała się Polska Akadamia Nauk wyróżniając ją w otwartym konkursie ogólnopolskim najciekawszych prac magisterskich. Dorobek naukowy Elżbiety doczekał się rownież publikacji w ogólnoświatowym dzienniku Tetrahedron Letters. Elżbieta pragnęła kontynuować naukę na Politechnice Łódzkiej, niestety kłopoty ze zdrowiem zniweczyły jej plany. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmowała się uczeniem dzieci gry na pianinie oraz prowadziła warsztaty z malarstwa na szkle.

Na obczyźnie Elżbieta nie czuła się jednak dobrze i po dwóch latach wróciła do rodzinnego Smołdzina. Tam wspólnie w rodziacmi prowadzi Gościniec u Bernackich - miejsce oferujące kompleksowy wypoczynek letni.

Ela od najmłodszych lat poświęcała wiele czasu na malowanie. Początkowo były to rysunki w zeszytach szkolnych. Z biegiem czasu zainteresowała się malarstwem na szkle. Miłość do malarstwa ostatecznie przegrała z ogromną pasją poznawanią zagadnień chemicznych, fizycznych i matematycznych.

Od dziesięciu lat Elżbieta żyje i pracuje w Smołdzinie. Malarstwo na szkle przestało jej wystarczyć, zaczęła więc naukę malowania na płótnie farbami olejnymi. Poznała wyjątkowych ludzi- artystów: Andrzeja Szczepłockiego, prof. Tomasza Milanowskiego, prof.Edwarda Habdasa. Dzięki nim w życiu Elżbiety nastąpił przełom. Szczególny wpływ na proces przemiany miał Andrzej Szczepłocki, u którego pobierała nauki rysunku i malarstwa (martwa natura, pejzaż, malowanie postaci, portret).

Na sukcesy Elżbiety nie trzeba było długo czekać . Ma na koncie liczne wystawy indiwidualne. Jest laureatką 9 edycji konkursu Niekontrolowany Obszar Wrażliwości ( 2017r.) - otrzymała stypendium im. Stefana Morawskiego i Iwony Grzymskiej.

Elżbieta dużo czasu poświęca działając na rzecz społeczenstwa Gminy Smołdzino. Od kilku lat jest organizatorem Muzycznych Mikołajek u Bernackich, koncertu charytatywnego, mającego na celu zbiórkę paczek dla najuboższych dzieci z terenu Gminy Smołdzino. Prowadzi bezpłatne warsztaty malarskie dla dzieci i dorosłych w Gminnym Ośrodku Kultury w Smołdzinie. Wspólnie z Panią Dyrektor GOK-Wiesławą Jasińską zbudowała pracownię od podstaw. Elżbieta jest organizatorem wielu konkursów plastycznych, często zasiada w jury. Dzięki jej inicjatywie powstała w Smołdzinie pierwsza i jak na razie jedyna galeria sztuki: Galeria Kolorów Liz B-H.

W kwietniu 2017 roku otrzymała z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego honorowy tytuł Mecenasa Kultury, przyznawany za wybitne osiągnięcia, promowanie ogólnie pojętej sztuki w środowiskach lokalnych. Jest także laureatką nagrody Pomorskiego Gryfa.

Elżbieta ma męża Krzysztofa oraz syna Bolesława. Mieszka w Smołdzinie i tworzy w Pracowni na Brzozowej.


 GALERIA PRAC: