Gerard Treder od blisko 40 lat związany jest z Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego. Urodził się w Węsiorach k/ Gdańska, w rodzinie o silnych tradycjach kaszubskich. Po uzyskaniu dyplomu konstruktora okrętów pracował w Stoczni Gdańskiej. Od ponad 40 lat jest mieszkańcem Słupska. Tu jest powszechnie znany jako „malarz - ogniomistrz” lub „malujący strażak” - ze względu na pracę w Straży Pożarnej.

Gerard Treder o sobie mówi: „bez przerwy poszukuję swoich indywidualnych - artystycznych środków wyrazu. Bywa , że cel jawi się na wyciągnięcie ręki, tuż - tuz. Chwilę później pryska niczym bańka mydlana. I rozpoczynam na nowo poszukiwania...” Autor jest artystą niezwykle kreatywnym i płodnym. Maluje martwe natury, portrety, pejzaże, akty. W ostatnim czasie zachwycił się starymi samochodami. Mówi, że STARE JEST PIĘKNE i prace swoje oprawia w stare ramy okienne.

Gerard Treder dotychczas miał ok. 60 indywidualnych wystaw malarskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach rodzimych miłośników malarstwa, ale też trafiają do odbiorców w Niemczech, Szwecji, Danii, Belgii, Holandii, Luksemburga, USA, Kanady i Nowej Zelandii.
Na wystawie malarstwa „Stare jest piękne” eksponowanych było ok.30 prac. Poza malarstwem, ulubionym hobby Gerarda jest wyrób własnego wina.


 GALERIA PRAC: