Władysław Rybak, urodzony w 1940 w miejscowości Ujazd koło Sandomierza. W 1959 r. przypadkowo trafił do Słupska, jeżdząc po Polsce w poszukiwaniu pracy. Kiedy skończyły się pieniadze, zatrzymał się w Słupsku. Zachwycony pięknem miasta został w nim, poznał żonę, założył rodzinę i zamieszkał na stałe. Władysław Rybak zawsze interesował się malarstwem. Jest jednym z pierwszych i najstarszych członków Klubu Plastyka im. Stanisława Morawskiego. Do Stefana Morawskiego trafił na początku lat 60-tych. Pamięta atmosferę tych spotkań, twórców takich jak: Maja Łypaczewska, Józef Rychlik, Aldona Żak, pierwsze plenery malarskie w Darłówku, Człuchowie, Jasieniu.

Pierwsza wystawa prac malarza miała miejsce w 1968 roku. Po 25 latach przerwy, w 2003 roku wystawiono drugą indywidualną prezentację prac artysty.
W 2002 roku po raz pierwszy wziął udział w konkursie plastycznym "Morze moja miłość", organizowanym przez Słupski Ośrodek Kultury i zdobył I nagrodę za pracę "Poławiacze bursztynów".
W 2003 roku ponownie otrzymał I nagrodę w Konkursie Plastycznym Twórczości Amatorskiej i Rękodzieła Artystycznego, organizowanym przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Artysta o swojej pasji mówi: "Maluję, bo jest to dziedzina, w której czuję się wolny". Poprzez swoje malowanie Władysław wypowiada się o tym, co dla niego jest najważniejsze. A najważniejszy jest człowiek, jego kondycja społeczna, miejsce w świecie, tolerancja, szacunek, siła charakteru, żywioły, tęsknota do ukochanych miejsc i zdarzeń.

Strona WWW: http://www.rybak-wladyslaw.com/


 GALERIA PRAC: