Portowe impresje

Fotografia
Termin: 2015-04-26 00:00

Od 26 marca w galerii Teatru Rondo można oglądać wystawę fotografii kołobrzeskiej artystki Elżbiety Waszczuk pt. "Portowe inspiracje". Prace tematycznie nawiązują oczywiście do motywów marynistycznych.

Wstęp wolny

Port kojarzy nam się z młodzieńczymi marzeniami o podróżach, z naszą odwieczną potrzebą zdobywania nieznanego, z ucieczką od codzienności,  niedzielnymi spacerami, Port dla jednych jest początkiem drogi, dla drugich jej końcem. Port i kanał portowy od zawsze był inspiracją dla artystów - wszak to nieustannie zmieniający się teatr, oświetlany słońcem i kolorami odbitymi w wodzie, ale port to również codzienność.

Elżbieta Waszczuk, wykorzystując swoją artystyczną wrażliwość, właśnie na tych elementach zbudowała opowieść o porcie. Rzeczy banalne urastają w jej interpretacji do romantycznych przestrzeni. Znajdujemy tam fragmenty lin, kutrów, odbicia w wodzie, sztormową falę, przystań jachtową, czy atmosferę jesiennego spaceru. Autorka świadomie zderza spokojny, miękki ruch wody z ostrymi liniami kutrów oraz odbiciami barwnych burt. W opisie portu człowiek pojawia się jako gość, „powracający z podróży” oraz jako zwiewne marzenie podróży. Te pozornie banalne zdjęcia skupiają naszą uwagę na pojedynczych elementach, które składają w całość portową rzeczywistość. Bez tych zdjęć ta przestrzeń nie byłaby ona tak inspirująca.

„...Od jakiegoś czasu fascynują mnie porty, jako obiekty kreacji, w których mieści się cała kwintesencja morza. Oprócz portowych pejzaży, szczególnie fascynują mnie oglądane z bliska elementy wyposażenia nabrzeży, falochronów, statków, kutrów rybackich, a także ich odbicia w wodzie. Takie obrazy znajdowałam w portach morskich Bułgarii, Turcji, Tunezji a także polskich portach w Ustce, Łebie, Dźwirzynie...”

Elżbieta Waszczuk

 

 

Terminy


  • 2015-04-26 00:00