Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

5962376a76d78 pProjekt "Śladami Pamięci" to owoc współpracy Słupskiego Ośrodka Kultury, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Partnerstwa Dorzecza Słupi, Miasta Słupsk.

Projekt zakłada 3 wydarzenia, wszystkie w przestrzeni miejskiej.

1. Murale - Ludomir Franczak (Polska), Sara Kurzinger (Niemcy) i Pilpeled (Izrael) stworzyli 2 murale
2. Tabliczki pamięci - 3 sztuki; będą to pamiątkowe tablice wmurowane w miejsca związane ze słupskimi Żydami, którzy zostali deportowani do obozów koncentracyjnych w 1942 roku
3. Gra miejska "Śladami Tabliczek"; terenowa zabawa dla słupszczan, przybliżająca historię Słupska w kontekście wielokulturowości przedwojennego miasta

MURALE

Na ścianach budynków w alei Wojska Polskiego 5 i na Niedziałkowskiego 5 powstały kilkupiętrowe murale, zaprojektowane kolektywnie przez zaangażowanych w projekt artystów z Polski, Niemiec i Izraela.

Polska: Ludomir Franczak
Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Strefa Ciszy/Poznań, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury w 2015r. Zwycięzca programu "Placówka" Instytutu Teatralnego (2016), wyróżniony przez Fundację Sobole w Design Alive Awards 2016.
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych. http://lfranczak.blogspot.com/

Niemcy: Sarah Kürzinger
Urodzona Dusseldorfie, dorastała w Siegen - regionie słynącym z silnych wpływów Kościołów protestanckiego i ewangelickiego. Będąc studentką "uciekła" do Flensburga, miasta partnerskiego Słupska, aby tam zająć się rzeźbiarstwem. Jest malarką, artystką tworzącą instalacje z pomponów oraz linoryty.
We współpracy z innymi artystami stworzyła Bommelbüro (http://kuerzingerin.de/bommelbuero/), Akademię Sztuk Brzydkich, a także galerię "In Kürze Kunst" (http://in-kuerze-kunst.net/).
Jednym z jej ostatnich projektów było malowanie skrzynek elektrycznych na ulicach Flensburga, wraz z mieszkańcami miasta. (http://flensburger-stromfarben.de/rueckblick.php).

Izrael: Pilpeled
Gwiazda izraelskiego street art'u, rodowity obywatel Tel Aviv'u. Tworzy murale, jest także grafikiem i projektantem (współpracuje m.in. z Pumą i Absolutem). Zajmuje się designem, posiada sklep z kolekcją własnych gadżetów - w Słupsku również będzie można je zakupić. Jego murale rozpoznawalne są całym świecie, Słupsk będzie drugim miastem w Polsce - po Krakowie -, gdzie można będzie zobaczyć jego dzieła. Posiada charakterystyczny styl, cechujący się czarno-białymi grafikami, wyrazistymi nie tylko w warstwie wizualnej, ale również wywołującymi silne emocje u odbiorców. Na jego stronie internetowej można obejrzeć wszystkie dotychczasowe dzieła -> https://www.pilpeled.com/

TABLICZKI PAMIĘCI

W trzech miejscach Słupska zostaną umieszczone tabliczki upamiętniające słupszczan żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zamordowani przez nazistowski reżim.

GRA "ŚLADAMI TABLICZEK"

25 października 2017 o godzinie 10:00 zacznie się gra miejska "Śladami Tabliczek". Współorganizatorem wydarzenia jest II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. W grze wezmą udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Trasa będzie wiodła przez miejsca upamiętniające słupszczan żydowskiego pochodzenia, którzy ucierpieli wskutek nazizmu.

KOORDYNATOR PROJEKTU:
Ola Ciecholewska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
796 - 570 - 627

fot.: Łukasz Capar

sponsorzy mural2

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N

Sam Na Scenie

sam na scenie logo

Bip

bip logo pomn1 grad

Sponsorzy

doram logo white2

logo douglas

obi logo

bat logo

Karta Dużej Rodziny

logo familijny slupsk