Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

ludzie mowia plakat FB2Ludzie mówią… to kolejne przedstawienie w dorobku teatru niebopiekło. Przedstawienie, które jest konsekwencją drogi obranej przez teatr. Drogi penetrującej zakamarki ludzkich ułomności w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: skąd zło?

"Ludzie mówią..." to spektakl oparty na prawdziwej historii, która zdarzyła się w jednym z małych miasteczek na terenie Polski. To spektakl o skażonej miłości i brudnym dotyku. O tęsknocie za uczuciem, o ludzkim poszukiwaniu dobra, wpadającym w pułapkę ohydnej manipulacji opartej na wierze. Wierze w Boga. Ślepa wiara w czystość intencji nauczyciela wiary staje się powodem osobistego dramatu bohaterki spektaklu. Bohaterki skazanej na ostracyzm miejscowej społeczności, wynikający ze strachu przed dotknięciem prawdy - trudnej, bolesnej, niewygodnej, burzącej ustalony i ślepo respektowany porządek "życia w wierze".

Jest też o zdradzie. O sprzeniewierzeniu się. O zatracie człowieczeństwa, o straszliwym egoizmie tego, który ślubował by stać po stronie dobra, po stronie miłości, po stronie sacrum, a który to sacrum profanuje, czyniąc z niego narzędzie pomocne do zaspokajania chorych pragnień.

To spektakl, w którym człowiek pozostaje samotny z palącym pytaniem o znaczenie prawdy, wiary, miłości.

Zapraszamy do Teatru Rondo 7 pażdziernika na godzinę 19:00. Bilety w cenie 20 złotych normalny, 10 złotych ulgowy. Rezerwacje pod numerem 59 842 63 49

Teatr alternatywny niebopiekło powstał w Bydgoszczy w 2003 roku z inicjatywy Andrzeja Stróża, przez lata związanego z Trzecim Teatrem w Drodze, dyrektora odbywającego się w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE.

Pierwszy spektakl „un esempio” powstał na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Błogosławiona, święta”; niebopiekło odwiedziło z nim kilkadziesiąt scen instytucjonalnych i niezależnych w całym kraju i poza jego granicami. Kolejne ważne spektakle to „Amsterdam”, gdzie teatr wykorzystał tekst bydgoszczanina Józefa Herolda. Z bardzo dobrym przyjęciem widzów spotyka się najnowszy spektakl teatru niebopiekło – „ludzie mówią”. Spektakl prezentowany był już na kilku festiwalach w kraju, a także w Turcji, gdzie teatr gościł po raz trzeci, prowadząc również warsztaty teatralne.

Tematyka spektakli teatru niebopiekło oscyluje wokół pytania podstawowego – skąd zło?, i daleka jest od popularnej wrzawy medialnej. Teatr niebopiekło w minimalnym stopniu korzysta z nowości technicznych, środków multimedialnych, efektów wizualnych. Ubogość w/w środków jest wyborem w pełni świadomym i celowym i w sposób bardzo czytelny wpisuje się w charakterystyczną poetykę teatru. Teatr wypracował swoistą technikę użycia przedmiotu na poziomie semantycznym.

Teatr niebopiekło zapraszany jest do prowadzenia warsztatów teatralnych, w których podstawowymi zagadnieniami są: trening fizyczny aktora, umiejętność koncentracji, poznawanie swojego ciała, praca nad ekspresją i dynamiką ruchu, podstawy improwizacji, układanie struktury spektaklu, struktura działań fizycznych jako podstawowy element pracy nad rolą, praca z przedmiotem, poetyka przedmiotu, konstrukcja działań scenicznych oraz tworzenie etiud indywidualnych. Teatr zaprasza do prowadzenia warsztatów, pokazów spektakli czy uczestnictwa w innych projektach teatralnych. Członkowie niebopiekło zapraszani są do realizacji krajowych i międzynarodowych projektów teatralnych. Obecnie teatr pracuje nad kolejnymi dwoma spektaklami.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N