Pod koniec marca Amerykańska Akademia Filmowa po raz 94. przyzna swoje nagrody. Niezależnie od ostatecznego wyniku i tego jaki mamy stosunek do oscarowego wyścigu, nie ulega wątpliwości, że dla twórców to zawsze duże wyróżnienie, a dla nas zachęta, by po nominowane tytuły sięgnąć. Dlatego w nadchodzącym miesiącu skupimy się przede wszystkim na filmach, które walczą w tym roku o słynne statuetki, choć - jak się okaże - nie zabraknie też polskiego akcentu.

Spotkania klubowe rozpoczniemy 3 marca pokazem Belfastu Kennetha Branagha. Ta oparta na doświadczeniach i wspomnieniach samego reżysera opowieść, podszyta subtelnym humorem i wypełniona czułością, zabiera widzów do stolicy Irlandii Północnej końca lat 60. XX wieku. To właśnie tu dorasta 9-letni Buddy - szczęśliwy, kochany i bezpieczny, w samym sercu społeczności trzymającej się razem. Wkrótce jednak świat, który chłopiec znał zacznie się rozpadać, a jego rodzina będzie musiała dokonać trudnych wyborów.

 Belfast

W następnym tygodniu, 10 marca, pokażemy Córkę - reżyserski debiut Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante. Jej bohaterką jest Leda - dojrzała kobieta, która obserwując relację młodej matki i małej dziewczynki podczas wakacyjnego wypoczynku, przypomina sobie własne macierzyństwo. Wspomnienia, z którymi od lat nie miała odwagi się skonfrontować, staną się okazją do refleksji nad rodzicielstwem i  jego wpływem na życie kobiety.

Córka

W czwartek, 17 marca, zaprezentujemy najnowszy obraz Joachima Triera. Najgorszy człowiek na świecie to zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna, opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe. Film zachwycił krytyków, trafiając do zestawień najlepszych ubiegłorocznych produkcji, a grająca główną rolę Renate Reinsve otrzymała za swoją olśniewającą kreację Złotą Palmę w Cannes.

 Najgorszy człowiek na świecie

Tuż przed rozdaniem amerykańskich nagród, 24 marca, pokażemy niezwykle poruszający dokument Jonasa Pohera Rasmussena Przeżyć. To intymna opowieść o człowieku zmagającym się z traumą przeszłości po to, by odnaleźć prawdziwą istotę siebie i tego, co znaczy „dom”. Film jest wyjątkowy również ze względu na formę: w trosce o bezpieczeństwo bohatera i jego rodziny reżyser sięga po animację, która pozwala zachować anonimowość, a jednocześnie podzielić się ze światem tą przejmującą historią.

 Przeżyć

Na zakończenie marcowych spotkań, w ostatni czwartek miesiąca (31.03), proponujemy tytuł, który choć nie ma na koncie oscarowych nominacji, to już zdążył skraść serca publiczności i jurorów festiwalu w Gdyni. Piosenki o miłości  to kameralna, słodko-gorzka opowieść o wielkim talencie, ambicjach, rodzącym się uczuciu i konflikcie pokoleń. W jednej z głównych ról zobaczymy debiutującą na dużym ekranie Justynę Święs, wokalistkę zespołu The Dumplings.

Piosenki o miłości

 Seanse klubowe odbywają się w sali kina Rejs (Emcek, al. 3 Maja 22) o godzinie 18:00. Prelekcje przed czwartkowymi filmami wygłosi Anna Patalon - absolwentka prawa i filozofii, pasjonatka kina.

Bilety na pokazy dostępne są w sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej. Istnieje również możliwość zakupu miesięcznego karnetu w cenie 65zł (wyłącznie w kasie kina).