Słupski Ośrodek Kultury

Ośrodek Teatralny Rondo | Pracownia Ceramiczna

Ekspozycja VIA w OT Rondo

Fotografia
Termin: 2017-09-21 10:00 - 18:00

Miejsce: Galeria OT Rondo

Kolekcja Vlepvnetu to zbiór obiektów gromadzonych przez ponad 14 lat aktywności grupy. Przez ten czas Vlepvnet animował, organizował i popularyzował sztukę uliczną w Polsce, współpracując z najciekawszymi jej reprezentantami. Kolekcja Vlepvnetu to pierwsza na polskim gruncie próba zbudowania spójnej galeryjnej narracji na temat sztuki miejskiej.

Zalążek kolekcji pojawił się już na początku istnienia grupy, około 2002 roku. Stanowiły go vlepki i plakaty wymieniane pocztą z innymi artystami. Większość zawartości przesyłek trafiała
bezpośrednio na ulicę, ale niektóre obiekty gromadziły nam się w zeszytach i kopertach, najpierw w charakterze pamiątek, a potem bardziej świadomie gromadzonej dokumentacji. Kolejnym krokiem w rozwoju naszych zbiorów był projekt Laktacje Nieholenderskie (2005-2007), czyli latająca wystawa, która lądowała w różnych punktach Polski i Europy, i jak kula śniegowa zagarniała od zainteresowanych udziałem artystów próbki ich aktualnej twórczości.

W latach 2008-2010 Vlepvnet prowadził w Warszawie galerię Viuro. Na przestrzeni 3 lat pokazaliśmy tam ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Po każdej z nich zatrzymywaliśmy do naszego zbioru najciekawsze, esencjonalne dla danego projektu obiekty. Kolejne prace w kolekcji to pokłosie wystaw organizowanych w Galerii V9 od 2011 roku do chwili obecnej. W 2012 roku nasz kolekcyjny zbiór wzbogacił się o obiekty zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stale poszukujemy możliwości prezentacji naszych zbiorów. Z tej potrzeby narodził się projekt “VIA”. Zakłada on stworzenie objazdowej ekspozycji, zbudowanej z kolekcyjnych prac. Wystawa ta to nasz kuratorski rzut oka na 15-letnią historię street artu w naszym kraju. W ramach wystawy zaprezentujemy zarówno prace studyjne artystów związanych ze sztuką ulicy jak i bogatą dokumentację miejskiej tkanki.

Wystawa to nie tylko klasyczna formuła galeryjna, ale również działania angażujące odbiorców. Razem z nami będzie podróżować wymienialnia vlepek, szkicowniki oraz inne podłoża, na których każdy chętny będzie mógł zostawić swój ślad. Przy okazji wystaw mamy nadzieję poznać lokalnych twórców i angażować się w spontaniczne działania artystyczne.

 

Addres
Mieczysława Niedziałkowskiego 5A, Słupsk, Poland

 

Mapa


 

Terminy


  • 2017-09-21 10:00 - 18:00

Wspierane przez iCagenda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N

Bip

bip logo pomn1 grad