Hopper. Amerykańska Love Story

Kategoria
Kino
Termin
2023-01-15 13:30
Miejsce
kino Rejs, al. 3 Maja 22, Słupsk
Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ecobilet emcek

Hopper - An American Love Story
Wielka Brytania 2022, 94 min

reżyseria: Phil Grabsky

Dzieła Edwarda Hoppera to chyba najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są „ Nocne marki ” z 1942 roku, znane także pod wcześniejszym tytułem „Nocne jastrzębie”.

Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock (dom na wzgórzu w Psychozie) czy David Lynch, a naw et twórcy serialu Simpsonowie... Wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie. Hopper początkowo malował plenerowe obrazy w duchu impresjonizmu, a od lat 20. XX wieku dominującym tematem w jego twórczości stało się współczesne miasto amerykańskie i jego mieszkańcy. Przedstawiani przez Hoppera ludzie i rzeczy zdają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią, co nadaje jego obrazom niemal metafizyczny charakter. Kim był ten walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego późniejszą twórczość miała jego żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką?

Film Phila Grabsky’ego potwierdza tylko, że Hopper to wyjątkowy artysta, którego twórczość jest dostępna zarówno dla przypadkowego, jak i krytycznego obserwatora. Powstał przy okazji przygotowywanej przez Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku wystawy Nowy Jork Edwarda Hoppera (19.10.2022 – 05.03.2023).

Seans w ramach cyklu SZTUKA W KADRZE - po pokazie zapraszamy na warsztaty plastyczne prowadzone przez Kamilę Bednarz. Koszt udziału w zajęciach 20 zł. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod numerem: 507 846 243.

bilety: 25 zł

;ab_channel=KinoMaestro

 
 

Terminy

  • 2023-01-15 13:30