Rodzanice - siła kobiet zaklęta w pieśniach tradycyjnych

Kategoria
Teatr
Termin
2022-11-20 18:00
Miejsce
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5
Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Festiwal MIEJSCE KOBIET zaprasza do Ośrodka Teatralnego RONDO w niedzielę, 20 listopada, o godzinie 18:00 na spektakl w reżyserii Ewy Ignaczak „Rodzanice”.

Na pierwszym planie jest KOBIETA i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością jej społecznej roli. Co musi się wydarzyć w jej życiu, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków”?

 

Rodzanice
20 listopada /niedziela/, godz. 18.00
miejsce: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5

na podstawie fragmentów „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
asystentka reżyserki: Ida Bocian
obsada: śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak-Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska

bezpłatne wejściówki dostępne w OT Rondo, rezerwacja: (59) 842 63 49

 

Rodzanice 1 małe

 

Sztuka teatralna na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki” to emocjonalna historia kobiecego losu i próba utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł, między innymi ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazów  ustnych, bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi różnych regionów Polski.

 

Rodzanice 4 małe

 

Jak doszło do podróży i spotkania pieśni tradycyjnej z teatrem?
Zaśpiewany spektakl o kobiecie jest spełnieniem naszego marzenia. Jesteśmy grupą 9 kobiet, wykonujemy pieśni tradycyjne a capella, w gwarze charakterystycznej dla konkretnego regionu Polski. Od lat odwiedzamy starsze pokolenia śpiewaczek we wsiach, dzięki czemu nasiąkamy plemienną muzyką i słowem sprzed wędrówki ludów. Sam śpiew jest dla nas zmysłowy oraz kojący. Wspólne wykonywanie pieśni spaja naszą grupę, tworzy nas, kobiety, jako wspólnotę. Archaiczne pieśni porównać można do żywych skamielin, w których ukryta jest najprostsza i uniwersalna prawda. Zależy nam, aby w zrozumiały dla każdego sposób opowiedzieć historię, którą nosimy w sobie od pokoleń.

 

Spektakl jest częścią projektu Towarzystwo Miłośników Gdyni "Echa tradycji. Muzyczne dziedzictwo Pomorzan", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

 

Rodzanice 3 małe

Tytuł spektaklu "Rodzanice" od razu sugeruje nawiązania do słowiańskiej mitologii. Rodzanicami (zwanymi też narecznicami i sudiczkami) nazywano niewidzialne duchy, żeńskie bóstwa losu, opiekujące się ciężarnymi kobietami, wyznaczające los dziecka przy narodzeniu i pojawiające się ponownie podczas umierania. Te bóstwa miały z góry przesądzać o tym, czy czeka nas los dobry, czy wręcz przeciwnie. /Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl/

 

Rodzanice 5 małe

 

Kluczową rolę kobiety-narratorki powierzono Magdalenie Lesieckiej (po lewej), która ujmuje widzów swoim śpiewem, zanim jeszcze usiądą na widowni.

 

 

 
 

Terminy

  • 2022-11-20 18:00