warsztaty i instalacja dźwiękowa- co jest w tym pudełku?

Tytułowe pudełko to pewien sekret ukryty przed innymi, ale także przewrotna formuła edukacyjnego charakteru spotkań - w trakcie trwania warsztatów była mowa o technologii, sferze technicznej grania/ tworzenia muzyki elektronicznej. Inspiracją stały się przeróżne małe odbiorniki. Chyba każdy w dzieciństwie zastanawiał się na tym jak działa radio i co jest w tym pudełku?

W ramach warsztatów wspólnie graliśmy i odkrywaliśmy dźwięki, przeprowadziliśmy ćwiczenia, które miały na celu rozwój umiejętności słuchania i interakcji. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie przedstawić za pomocą dźwięku, ważne dla siebie miejsce, część miasta, może domu, dźwięki które są istotne może takie które są uciążliwe? W tym celu wykorzystaliśmy nagrania terenowe i różne elektroniczne źródła dźwięku (radioodbiornik, telefon komórkowy, gry elektroniczne, komputer), które mogą stać się inspirującym narzędziem.

Fonosfera miasta pełna jest hałasu, zakłóceń. Środowisko człowieka z miasta dalekie jest od brzmieniowego ideału. Poddani jesteśmy atakom częstotliwości działających na układ nerwowy a to z kolei wpływa na naszą kondycję. Wspólnie z uczestnikami próbowaliśmy odnaleźć miejsca ? oazy, ważne osobiste szlaki na planie miasta. Myślę, że warsztaty ?Co jest w tym pudełku? przybliżyły wszystkim fakt istnienia świata dźwięków. Być może od tej pory ucho będzie wyczulone na detal, drobiny obecne w naszej rzeczywistości.

Każdy z uczestników przygotował swój soundscapes. Każdy odsłonił jakiś szczegół, istotny fragment miasta. Z tych pejzaży powstała intymna mapa miasta, zapis niezauważalnych , abstrakcyjnych form dźwiękowych. Z tej perspektywy szum i hałas przestaje być tylko zakłóceniem. Miasto może składać się z tysięcy sekretów, ukrytych dla przechodnia oaz. Ta perspektywa ocala, daje siłę a miasto staje się bardziej oswojone, nasze.

emiter