Sputnik nad Słupskiem

Młodzieżowe Centrum Kultury i Słupski Ośrodek Kultury zapraszają w dniach 10 - 15 stycznia 2012r. na Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK nad Słupskiem. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć 12 różnych tytułów ułożonych w bloki tematyczne: Nowe Kino Rosyjskie, Moskwa - portret miasta, Bałabanow - portret reżysera oraz The Best Of Sputnik. Pokazy filmowe zainauguruje wtorkowy seans filmu "Ziemia" w reżyserii A. Dowżenki z 1930r. z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. W środę natomiast zapraszamy do Herbaciarni na spotkanie z profesorem Tadeuszem Sucharskim. Podczas całego festiwalu w kasie kina REJS będzie można zakupić książkę "Moskwa noir" wydawnictwa Claroscuro.

.

.

.

.

.

10 stycznia, godz. 18.00 /kino Rejs/

Pokaz filmu "Ziemia" z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka

"Ziemia" (1930 r.) ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i kanon kinematografii światowej.
Choć głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu, co jednoznacznie ukazuje, iż film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy to jednak po latach przetrwało, jakby wbrew intencjom reżysera to, co w filmie najbardziej istotne ? dziś oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy archaiczne, w których człowiek żył harmonijnie z naturą, z jej cyklami, przemijaniem i odradzaniem się. Dla Dowżenki ziemia jest mistyczną matką człowieka, strzegącą ładu natury, której jest on tylko częścią. ?Ziemia? przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników, drzew uginających się od owoców czy pędzących koni.
Ten właśnie świat burzy pomysł założenia kołchozu i pojawienie się traktora...

.

Marcin Pukaluk - muzykolog i performer. Od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów ?Ekran w Mroku? i ?Ekran i Rewolucja?, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (?Gabinet Doktora Caligari? reż. R. Wiene, ?Metropolis? reż. F. Lang, ?Nosferatu - Symfonia GrozY? reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (?Ziemia? reż. A. Dowżenko, ?Aelita? reż. J. Protazanow, ?Strajk? reż. S. Eisenstein).
?Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym?, mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje bezbłędne wyczucie filmowego dramatyzmu.
.

11 stycznia, godz. 18.00 /Herbaciarnia/

Promocja książki "Polskie poszukiwania 'innej' Rosji. O nurcie rosyjskim w literaturze Drugiej Emigracji".

Spotkanie z profesorem Tadeuszem Sucharskim poprowadzi dr Jolanta Kaźmierczyk.

.

Tadeusz Sucharski (ur. 1959) ? historyk literatury, badacz literatury polskiej i rosyjskiej XX wieku. Laureat prestiżowej Nagrody Wydziału I Nauk Społecznych PAN w dziedzinie literatury i filologii im. Aleksandra Brücknera za książkę "Polskie poszukiwania 'innej' Rosji. O nurcie rosyjskim w literaturze Drugiej Emigracji", która została opublikowana przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria w 2008 r. Profesor Sucharski jest wychowankiem gdańskiej polonistyki: magisterium napisał pod kierunkiem prof. Marii Janion, doktoryzował się na seminarium prof. Małgorzaty Czermińskiej, habilitację uzyskał decyzją Rady Wydziału Filologicznego UG właśnie na podstawie nagrodzonej książki. Pracuje jako profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku. Interesuje się zwłaszcza doświadczeniem totalitaryzmu i relacjami polsko-rosyjskimi odzwierciedlonymi w literaturze. Uczestniczył w pracach interdyscyplinarnego zespołu badawczego opracowującego Katalog wzajemnych uprzedzeń Polaków i Rosjan. Jest członkiem International Dostoevsky Society. Publikował w ?Pamiętniku Literackim?, ?Znaku?, ?Kresach?. Autor książki Dostojewski Herlinga-Grudzińskiego (2002).

.

11 stycznia /kino Rejs/ - NOWE KINO ROSYJSKIE

godz. 18.00 - Dom wiatru

Rosja 2011, 90 min.
reżyseria: Wiaczesław Złotopolskij

Spokojna, przeciętna, nierzucająca się w oczy woźna szpitala chorób zakaźnych dla dzieci ? Taisia Lewszina ? dowiaduje się, że jej syn, który przepadł 10 lat temu bez wieści na południowej granicy Rosji, nie żyje. Wiadomość ta doprowadziła kobietę do rozpaczy. Pewnego dnia aby zapełnić w duszy pustkę Taja postanawia zabrać ze szpitala siedmioletniego chłopczyka - Azjatę Timura-Tiomu, chorego na nieuleczalną chorobę. Wszelkie diagnozy wskazują, że chłopiec niedługo umrze...

.

godz. 20.00 - Syberia, Monamour

Rosja 2011, 102 min.
reżyseria: Wiaczesław Ross

Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka ? jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki. To staje się powodem częstych kłótni z dziadkiem. Wuj Jury, daleki krewny rodziny, przynosi im czasem trochę jedzenia. Podczas jednej z wypraw wuj Jura zostaje zaatakowany przez bezdomne psy i znika bez śladu.

.

12 stycznia /kino Rejs/ - NOWE KINO ROSYJSKIE

godz. 18.00 - Obojętność

Rosja 2011, 82 min.
reżyseria: Oleg Fliangolc

Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka ? Piotra, zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. W filmie ukazane są spotkania głównego bohatera z przyjaciółmi i znajomymi: dobrymi, złymi, podejrzanymi i niebezpiecznymi. Spotkania odbywają się w różnych miejscach Moskwy: w celi, w kawiarni, w prywatnych mieszkaniach albo na ulicach miasta. To film o dziwnych przygodach i przestępcach, którzy ciągle uciekają. ?Obojętność? przedstawia atmosferę Moskwy lat 60-tych. Film opowiada o młodzieży, niewinności i intrydze. Miłosny trójkąt, pościgi, dramatyczne i zabawne spotkania ? wszystko to splata się ze sobą w dziwny sposób. A oprócz tego śmieszna historia o psie kosmonaucie, która przewija się przez cały film. Obraz jest częściowo animowany i wykonany w stylu radzieckiej kreskówki z lat 60-tych.
.

godz. 20.00 - Myśliwy

Rosja 2011, 123 min.
reżyseria: Bakur Bakuradze

Iwan Dunajew jest rolnikiem, który musi wstawać wcześnie rano, żeby nakarmić prosiaki, sprawdzić rachunki, naprawić ciągnik i poćwiartować mięso, z którym jeździ na rynek, aby je sprzedać. Mieszka z żoną, nastoletnią córką i małym synem. W dodatku jest myśliwym. Jego życie mija monotonnie, do czasu, gdy w gospodarstwie pojawiają się dwie nowe robotnice ? Luba i Raja, więźniarki z sąsiedniej kolonii. Jego życie zaczyna się zmieniać.

.

13 stycznia /kino Rejs/ - MOSKWA - PORTRET MIASTA

godz. 18.00 - Stworzył nas jazz

ZSRR 1983, 89 min.
reżyseria: Karen Szachnazarow

Lata 20-te w ZSRR, czasy nowej polityki ekonomicznej. Studenta odeskiego technikum muzycznego Kostię Iwanowa zainteresował nowy trend w muzyce ? jazz. To właśnie przez tę pasję, komsomolca wyrzucają z technikum i stawiają przed wyborem ? nauka lub ulubiona muzyka. Kostia wybiera jazz i pragnie stworzyć swój własny jazz-band. W odpowiedzi na ogłoszenie zgłasza się dwóch kolegów-muzyków ? Stiopa i Żora. Pierwszy gra na bandżo, drugi na perkusji. Kostia zainteresuje ich jazzową pasją i tak oto nowy jazz-band rozpocznie swoje próby?
.

godz. 20.00 - Moskwa nie wierzy łzom

ZSRR 1979, 139 min.
reżyseria: Władimir Mieńszow

Opowieść o życiu trzech przyjaciółek, które przybyły z prowincji do Moskwy, by tu szukać szczęścia. Każda z nich ma inny charakter, czego innego oczekuje od życia i życie z każdą inaczej się obchodzi. Antonina wyszła za mąż, ma dzieci i kocha swoją rodzinę. Ludmile Moskwa jawi się niczym loteria, na której można wygrać swoje osobiste szczęście. Katarzyna po studiach rozpoczęła pracę w zakładzie chemicznym, którego została dyrektorem. Samotnie wychowując córkę, poznała wreszcie mężczyznę, którego pokochała - silnego, zdecydowanego, na swój sposób podobnego do niej. Ale miłość nie jest prosta i czasami trudno ustrzec się pułapek czyhających na kochanków...
Film Mieńszowa zdobył pokaźną liczbę międzynarodowych nagród, wśród nich Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego.
.

14 stycznia /kino Rejs/ - BAŁABANOW - PORTRET REŻYSERA

godz. 16.00 - Morfina

Rosja 2008, 112 min.
reżyseria: Aleksiej Bałabanow

Scenariusz powstał na podstawie bezlitośnie ostrych ?Zapisków młodego lekarza? Michaiła Bułhakowa. Do miasteczka przyjeżdża doktor Polakow, skierowany tu do miejscowego szpitala. Mieszkańcy traktują szpital jako miejsce cierpień i tortur. Lekarz ratuje ich życie, jednak z powodu uzależnienia od narkotyków, nie jest w stanie uratować swojego. Wiele z tego, co zostało opisane w ?Zapiskach...?, w tym ciężkie uzależnienie od morfiny, Bułhakow przeżył osobiście, pracując właśnie jako wiejski lekarz.
.

godz. 18.00 - Palacz

Rosja 2010, 87 min.
reżyseria: Aleksiej Bałabanow

Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.
.

godz. 20.00 - O potworach i ludziach

Rosja 1998, 93 min.
reżyseria: Aleksiej Bałabanow

Koniec zeszłego stulecia. Johann jest właścicielem niedużego studium filmowego. Pracuje z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. Wystarczy przyprowadzić mu do swego studia człowieka i jego podświadomość się rozdwaja. Z jednej strony Johann genialny fotograf, z drugiej ? zboczony naukowiec, który z pomocą kamery bada ludzkie ciało, znajduje w nim najbardziej odrażające części. Johann posiada diabelski dar ? przekształca ludzi w potwory.
.

15 stycznia /kino Rejs/ - THE BEST OF SPUTNIK

godz. 16.00 - Bączek

Rosja 2009, 88 min.
reżyseria: Wasilij Sigariew

W miejscowości tak małej, że nawet nie posiadającej nazwy, urodziła się dziewczynka. Matka nie wiedziała, kto jest jej ojcem, ponieważ miała w swym życiu wiele przypadkowych przygód. Teraz matka i córka trzymają się razem. Nie mają imion. Ciągle są w biegu. Któregoś razu matka decyduje się na ucieczkę, ucieka od córki w poszukiwaniu siebie, życia i świata. Córka biegnie za matką, gdyż nie wyobraża sobie bez niej życia. Ich bieg jest nieskończonym szeregiem powracających, podobnie jak melodia katarynki, błędów. Są one jak wirowanie bączka ? niepozornej zabawki, podarowanej kiedyś przez matkę. Jednak pewnego dnia ów bieg zostaje zatrzymany.
.

godz. 18.00 - Sala numer 6

Rosja 2009, 83 min.
reżyseria: Karen Szachnazarow

Ekranizacja pełnej zagadek, paradoksów i zmartwień powieści Czechowa, którą z powodzeniem można nazwać zarówno najbardziej pesymistyczną, jak i optymistyczną ze wszystkich jego powieści. W centrum fabuły ? opartej na prawdziwych wydarzeniach ? znajduje się historia ordynatora szpitala psychiatrycznego, który zostaje jego pacjentem. Lekarz Andriej Jefimowicz Ragin ze swoją samotnością, dystansem, refleksją staje się tym samym jedną z kluczowych postaci, nie tylko twórczości Czechowa, ale i całej literatury światowej XX wieku. Scenariusz filmu napisany według powieści zachowuje trzon oryginalnej fabuły, jednak autorzy świadomie przenieśli jej akcję we współczesne czasy. Zdjęcia do filmu w nowatorski paradokumentalny sposób nakręcone zostały w prawdziwym szpitalu dla chorych psychicznie.
.

.

Cena biletu na jeden seans: 10,00zł (ulgowy) i 12,00zł (normalny)

Karnet na 5 filmów: 40,00zł (istnieje opcja zakupu karnetu na więcej niż 5 tytułów, każdy kolejny film w karnecie to koszt 8,00zł)

.

.

Moskwa Noir

Przewodnik po mrocznych zaułkach Moskwy.

Oprowadzają Ludmiła Pietruszewska, Irina Dienieżkina, Anna Starobiniec i inni czołowi rosyjscy pisarze.

Premiera: listopad 2011
Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Ewa Skórska
Wydanie: I
ISBN: 978-83-62498-09-3
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 288
Oprawa: miękka

Cena (tylko u nas!!!): 25 zł

Zbiór opowiadań zatytułowany Moskwa Noir to część dużego wydawniczego projektu zainicjowanego w 2004 roku przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books. Wydali oni już szereg tomów poświęconych miastom Ameryki (w tym kultowy już, rozpoczynający serię Brooklyn Noir), a także światowym stolicom, takim jak Paryż, Londyn, Dublin, Stambuł, Hawana Noir. Ideą, która przyświecała autorom tego projektu, było zebranie kilkunastu najważniejszych autorów, którzy spróbowaliby zmierzyć się w swoich opowiadaniach z mroczną stroną danego miasta, ukazać zakamarki jego zagadkowej duszy.

Redaktorkami antologii Moskwa Noir są znane petersburskie agentki literackie Julia Goumen i Natalia Smirnova. W jednym tomie zebrały one opowiadania najważniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. Wśród nich znajdziemy nazwiska takie jak: Ludmiła Pietruszewska, Anna Starobiniec, Irina Dienieżkina, Maksim Maksimow. Każdy z autorów jest dobrze znany czytelnikom, każdy ma swój własny styl i swoja nieograniczoną wyobraźnię: Anna Starobiniec uczyniła swoim bohaterem biznesmena, który wśród bezdomnych szuka schronienia przed zemstą szefa-oligarchy; Dmitrij Kosyriew stworzył na wpół mistyczną opowieść o palcie Ławrientija Berii, nawiązując nią do gogolowskiej Szyneli; z kolei bohaterką wstrząsającego opowiadania Maksima Maksimowa jest nauczycielka, która usiłuje otruć swojego ojca.

Wszystkie teksty łączy miejsce akcji ? miasto Moskwa. Nie jest to jednak Moskwa, jaką zna każdy, kto choć raz ją odwiedził - miasto ulicznych korków, smogu, zatłoczonego metra, luksusu i Placu Czerwonego. Moskwa Noir to miejsce niewyjaśnionych zbrodni i mrocznych tajemnic. Ten zbiór opowiadań to obszerny i zaskakujący portret Moskwy, wciągający i szokujący zarazem, ale na pewno wyrazisty i głęboko zapadający w pamięć. Moskwa to miasto, które można pokochać lub znienawidzić, ale na pewno nie można pozostać wobec niego obojętnym.