Wzajemne fascynacje polsko-rosyjskie

Z dala od wielkiej polityki, o relacjach polsko-rosyjskich, w perspektywie poglądów ludzi nie państw, rozmawiać będziemy w Słupsku i Ustce w październiku i listopadzie. Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na cykl wydarzeń pt. ?Wzajemne fascynacje polsko-rosyjskie?, podczas których prowadzić będziemy dialog z naukowcami, podróżnikami, fascynatami kultury polskiej oraz rosyjskiej. Zaprezentujemy filmy oraz spektakle teatralne. Pragniemy przede wszystkim pokazać ludzi ? z ich pasjami, zauroczeniami, przemyśleniami odnośnie Polaków i Rosjan. Na wykłady połączone z panelem dyskusyjnym zapraszamy młodzież, dorosłych, wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się co łączy, a co dzieli dwa państwa wschodnie ? to ważne spotkania, szczególnie w tak gorąco-politycznym okresie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

.

Projekt współfinansowany jest przez:

Partnerami projektu są:

PROGRAM

1 października godz. 12:00 Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera

2 października godz. 12:00 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce


?Nad Bajkał w sukience?

Martyna Rydel opowie o swojej wyprawie życia, którą od początku do końca zaplanowała całkiem sama. O noclegach w prawdziwym rosyjskim akademiku, zwiedzaniu całej Moskwy na motorze, spotkaniu z policją, Stalinem, Leninem, Putinem oraz... 10 dniach spędzonych w kolei transsyberyjskiej. Złamie stereotyp ?przeciętnego? Rosjanina i spróbuje przekonać do wyższości rzekomo zacofanego wschodu nad ?postępowym? zachodem. Prezentowana, miesięczna podróż do Rosji opierała się na międzynarodowym wolontariacie w Perm, podczas którego odnawiała mieszkania ofiar politycznych represji, a także tworzyła muzeum więzienia NKWD Perm ? 36.

Martyna Rydel - trójmiejska studentka, dziennikarka, autorka bloga kulturoznawczo?podróżniczego na własnym przykładzie udowadnia, że samotne dalekie podróże są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Bez znajomości języka i bez pieniędzy.

11 października godz. 11:00 Teatr Rondo


Otwarcie wystawy poświęconej Włodzimierzowi Wysockiemu.

11 października godz. 12:00 Teatr Rondo


?Przez Słupsk do Witkacji i dalej?


Natalia Yakubova posługuje się w tytule spotkania terminem ?Witkacja? wprowadzonym przez Jana Błońskiego żeby określić teren jej zainteresowań, w których Witkacy został punktem startowym, ale nie zawsze docelowym. Ważnym przystankiem w tej podroży był Słupsk: od konferencji witkacowskiej w r. 1994 zaczęło się jej pierwsze stypendium w Polsce. Punkt przełomowy też znajduje się na Pomorzu: w Szczecinie, gdzie w Książnicy Pomorskiej zapoznała się z tzw. pamiętnikiem Heleny Czerwijowskiej. Stamtąd już tylko krok do dzisiejszych zainteresowań, czyli do badania biografii Ireny Solskiej, o czym opowie szczegółowo.
Razem z Natalią Yakubowa zastanawiać będziemy się także w jaki sposób daje się przekazywać swoje fascynacje teatrem współczesnym innej kultury, a też współdziałać na polu wymiany kulturowej w tym zakresie? Podczas spotkania Pani Natalia podzieli się własnym doświadczeniem, w którym ważną rolę odegrała transformacja społeczna końca lat 1980-? polowy 1990-ch.


Natalia Jakubowa jest teatrologiem, absolwentką Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej "GITIS", gdzie też skończyła studia podyplomowe broniąc dysertacje "Witkacy i kultura Młodej Polski" (1996). Od r. 1994 jest pracownikiem naukowym Działu Sztuki Europy Środkowej Instytutu Wiedzy o Sztuce w Moskwie. Zajmuje się przede wszystkim teatrem Polski i Węgier. Jest autorką książek "O Witkacym" (Warszawa, IBL, 2010), i ?Teatr epohi peremen w Polsze, Wengii i Rossii? 1990-2010 (Teatr epoki przemian w Polsce, na Węgrzech i Rosji, Moskwa, 2014) a też licznych artykułów w prasie, m.in. w polskich czasopismach Didaskalia, Teatr, Dialog, Pamiętnik literacki. Obecnie korzystając z Mari Curie Fellowship zajmuje się badaniem biografii Ireny Solskiej.

14 października godz. 18:00 Kino Rejs


?Persona non grata? reż. Krzysztof Zanussi

Wiktor, ambasador Polski w Urugwaju, po śmierci żony powraca do pracy. Jednak strata ukochanej Heleny nie pozwala mu odzyskać spokoju. Wiktor zaczyna szukać odpowiedzi na trudne pytania z przeszłości. Wiążą się one z osobą jego dawnego przyjaciela, dziś rosyjskiego ministra Olega. Wiktor przyjaźnił się z nim przed laty będąc młodym opozycjonistą. Do dziś podejrzewa Olega o romans z Heleną, a także o pracę dla sowieckiego wywiadu.

16 października godz. 19:00 Teatr Rondo


?Bobok? wg. opowiadania Fiodora Dostojewskiego wyk. Marcin Bortkiewicz, reż. Stanisław Miedziewski
(bezpłatne wejściówki do odbioru w Teatrze Rondo)

18 października godz. 12:00 Teatr Rondo


Podróżowanie i praktyka studencka - czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

Katarzyna Bochno ma 24 lata jest absolwentką studiów na kierunku wschodoznawstwo. W czerwcu obroniła pracę magisterską na kierunku europejska spec. Europa Środkowa i Wschodnia. Jej fascynacja Rosją rozpoczęła się już w szkole podstawowej ? wówczas zaczęła uczyć się języka rosyjskiego. Do nauk rosyjskiego powróciła już na dobre w liceum, również w liceum rozwijała swoją wiedzę na temat Rosji, a studia poświęcone byłym krajom ZSRR okazały się być tego naturalna konsekwencją. Obecnie pracuje w dziale handlu zagranicznego na stanowisku specjalisty ds. rynków rosyjskojęzycznych.

Językowo pożyteczna Rosja

Anna Grzesiek jest absolwentką filologii romańskiej oraz wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Choć tematycznie dość odległe od siebie, kierunki studiów odzwierciedlają jej chęć nauki i poznawania coraz to nowych, innych rzeczy. Pasja do nauki języków zaczęła kształtować się prawdopodobnie w liceum, gdzie miała okazję uczyć się języka angielskiego, francuskiego i łaciny. Już wtedy, wyjazdy na wymiany szkolne uzmysłowiły Ani jak dużą radość i satysfakcję przynosi podróżowanie i porozumiewanie się w języku obcym. Rosyjskiego chciała uczyć się od zawsze, gdy wreszcie nadarzyła się ku temu okazja, postanowiła jak najszybciej sprawdzić swoje siły i wyjechała na kurs do Moskwy, potem na wymianę na Ukrainę. Obecnie pracuje w centrum finansowym obsługującym ponad 15 krajów europejskich, gdzie codziennie mam możliwość mówić w obcym języku.

Rosyjskie reportaże, kino, muzyka

Agata Lubawy, absolwentka Wschodoznawstwa i Stosunków międzynarodowych o spec. gospodarka światowa i biznes międzynarodowy. Stażystka w polskiej Ambasadzie w Kijowie. Miłością do Wschodu, zarazili ją dziadkowie, Kresowiacy. Kultura, książka i podróże pasją były od zawsze, studia wskazały jedynie odpowiedni kierunek. Fanka radzieckiego i rosyjskiego kina, bajki oraz serialu, przemierzająca Rosję z polskim reportażem, w rytmie współczesnej, rosyjskiej nuty. Uwielbia rosyjską duszę, ale o polityce wolałaby nie wspominać. Dla niej Rosja to nie stan umysłu, a stan ducha.

21 października godz. 18:00 Kino Rejs


?Tlen? reż. Iwan Wyrypajew

Sańka nie usłyszał piątego przykazania i zabił żonę dla rudowłosej Saszy. Dlaczego? Bo łaknął tlenu pięknej dziewczyny.

?Tlen? wyrasta z doświadczeń scenicznych Wyrypajewa i jest rodzajem twórczej adaptacji jego sztuki o tym samym tytule, lecz opiera się przede wszystkim na obrazie, montażu, wrażeniu, a w ostatniej kolejności na słowie. Odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący film oparty na obrazach układanych zgodnie z zasadą podświadomych skojarzeń oraz na estetycznym szaleństwie, wykorzystaniu możliwie wielu poetyk. Bliższy jest teledyskowi (melorecytacja aktorów) niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści - silnie metafizyczny, wprost nawiązujący do dekalogu. Historia Saszy w hipnotyczny sposób wciąga widza w rytm kolejnych przewijających się jak w kalejdoskopie obrazów. Kilka piosenek/tracków/wierszy złożonych jest w rodzaj ekranowego setu przygotowanego przez DJ-a, którym jest reżyser.

26 października godz. 10:30 Akademia Pomorska w Słupsku, godz. 16:00 Herbaciarnia w Spichlerzu


Inna Panek - "Paralele w twórczości Anny Achmatowej i Marka Chagalla"

Dr Inna Panek - Absolwentka malarstwa oraz filologii rosyjskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie im. Masaryka w Brnie. Z pochodzenia Ukrainka przez wiele lat mieszkająca w Rosji. Temat wynika z fascynacji literaturą rosyjską, i sztuką ale też z głębokiego przekonania, że literatura z Rosji jest tak bogata, tak pełna i dotykająca wszelkich aspektów egzystencjalnych, niezależnie czy sięgamy po klasykę, czy po współczesne teksty.

28 października godz. 18:00 Kino Rejs


?Aelita? reż. Jakow Protazanow
(muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka)

W trudnych latach wojny inżynier Łoś zajmuje się konstruowaniem maszyny latającej, która mogłaby zabrać go na Marsa. Jego motywacją jest nie tyle marzenie o odkryciu nowych, niezbadanych światów, ile chęć ucieczki od nękających go życiowych problemów, szczególnie od sąsiada, nachalnie adorującego jego żonę. Ostatecznie, w wyniku skomplikowanego biegu wypadków, dociera na czerwona planetę. Tam serce inżyniera podbija piękna władczyni planety ? Aelita.
Fabuła filmu jest oparta na powieści Aleksego Tołstoja. Powstało widowisko fantastyczne z akcją rozegraną częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie. Obraz jest pierwszym filmem o tematyce science fiction w historii kina rosyjskiego, do dziś cenionym za techniczną maestrię i nowatorskie rozwiązania formalne. /źródło: Filmoteka Narodowa/

Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów, reklam, zajmuje się oprawą muzyczną dużych gal i eventów. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo.
Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne.
W wywiadach podkreśla, że kluczem do zrozumienia jego muzyki jest obraz. Często decyduje on o ostatecznym kształcie utworu, nadając mu przy tym wyjątkowy, ilustracyjny charakter.

18 listopada godz. 12:00 Teatr Rondo


"Dlaczego Lenin zmarł, a Stalin nie. Dylematy pamięci zbiorowej współczesnych Rosjan"

Spotkanie z dr Ivanem Peshkovem ekonomistą i antropologiem społecznym z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

19 listopada godz. 12:00 Akademia Pomorska w Słupsku


"Pomiędzy amnezją a afazją. Pamięć i zapomnienie na granicy rosyjsko ? chińskiej"

Spotkanie z dr Ivanem Peshkovem