7. Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ

Już po raz czwarty zapraszamy na Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ. Na program tegorocznej repliki złożyło się 10 tytułów, które będzie można zobaczyć od 13 (poniedziałek) do 19 stycznia (niedziela) w sali TANGO.

Wśród nich znalazły się trzy filmy z lat 60-tych: kultowy obraz "Białe słońce pustyni", który obowiązkowo oglądali radzieccy kosmonauci przez startem, co miało wprawić ich w dobry humor, "Ja, Kuba" Michaiła Kałatozowa, który miał być pieśnią pochwalną zbliżającej się wówczas kubańskiej rewolucji oraz komedię "Chodząc po Moskwie", którą twórcy w obronie przed zarzutem Państwowego Komitetu Kinematografii, że "nie śmieszna" nazwali komedią liryczną.

SPUTNIKowy przegląd to zawsze dobra okazja, by sięgnąć po tytuły niedawne, na które zabrakło w ciągu roku miejsca w naszym kinowym repertuarze. Nadrabiając zaległości wracamy więc do "Italiańca" Andreja Krawczuka, który zdobył wiele nagród na festiwalach o tematyce dziecięcej, "Tulpana" ze zdjęciami polskiej operatorki Jolanty Dylewskiej oraz obrazu dokumentalisty Siergieja Łoźnicy "Szczęście ty moje". Nie zabraknie również nowych filmów. Pokażemy dwa tytułu nagrodzone w 2012 na warszawskim SPUTNIKU: "Córkę" i "Żyła sobie baba", zrealizowany na podstawie powieści Andrieja Giełasimowa film "Pragnienie" oraz nagrodzony za najlepszy debiut "Deliverance" Siergieja Kuzniecowa.

Bilety na seanse w cenie: 10,00zł (normalny) i 8,00zł (ulgowy) do nabycia w kasie kina.

PROGRAM:

13 stycznia (poniedziałek) godz. 18.00 - PRAGNIENIE

Rosja 2013, 102 min.

Reżyseria: Dmitrij Tiurin
Scenariusz: Andriej Giełasimow
Zdjęcia: Mark Zjiselson
Obsada: Mihaił Grubow, Roman Kurcyn, Siergiej Ławygin, Anna Banszykowa, Alieksiej Guskow, Galina Bokaszewskaja, Elena Morozowa, Swietłana Smirnowa-Marcinkiewicz, Oleg Kulikowicz, Igor Ljah

Życie Kostii dzieli się na dwie części. Przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu.
Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania, dzięki którym coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny. A dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki, Kostia wraca do swojej życiowej pasji ? rysowania.

14 stycznia (wtorek) godz. 18.00 - JA, KUBA

Kuba, ZSRR 1964, 141 min.

Reżyseria: Michaił Kałatozow
Scenariusz: Jewgienij Jewtuszenko, Enrique Pineda Barnet
Muzyka: Carlos Farinas
Zdjęcia: Siergiej Urusiewskij
Obsada: Raul Garia, Salvador Wood, Sergio Corrieri, Jose Gallardo

Film wydobyty z niebytu przez Martina Scorsese i Francisa Forda Coppolę, zafascynowanych filmową podróżą radzieckiego reżysera na wrzącą Kubę, będącą u progu rewolucji i obalenia dyktatury proamerykańskiego dyktatora Fulgencio Batisty.
Kilka czarno-białych nowel ukazuje pełne kontrastów społeczeństwo. Młody sprzedawca zakochuje się w swojej sąsiadce, skromnej dziewczynie, która walcząc z biedą, sprzedaje się amerykańskim turystom. Oszalały z rozpaczy farmer podpala cały zbiór trzciny cukrowej, kiedy jego pole zostaje sprzedane wszechwładnemu United Fruit. Studenci spiskują, chcąc obalić dyktatora na tronie. A w dalekich górach Sierra Maestra zaczyna się prawdziwa walka na śmierć i życie.
Niecodzienne połączenie dokumentu i fabuły, zmysłowe, zaskakujące, melancholijne i pełne życia jednocześnie ? trochę jak sama Kuba.

15 stycznia (środa) godz. 18.00 - ŻYŁA SOBIE BABA

Rosja 2011, 150 min.

Reżyseria: Andriej Smirnow
Scenariusz: Andriej Smirnow
Zdjęcia: Nikołaj Iwasiw, Jurij Szajgardanow
Obsada: Daria Jekamasowa, Wład Abaszyn, Maksim Awierin,
Aleksiej Sieriebriakow, Aleksiej Szewczenkow, Roman Madianow

Rosja, gubernia tambowska, lata 1909?1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii.

Nagroda:

2012 ? III nagroda ?Sputnik? na 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich ?Sputnik nad Polską? w Warszawie

16 stycznia (czwartek) godz. 18.00 - SZCZĘŚCIE TY MOJE

Holandia, Niemcy, Ukraina 2010, 127 min.

Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Scenariusz: Siergiej Łoźnica
Zdjęcia: Oleg Mutu
Obsada: Viktor Nemets, Vladimir Golovin, Aleksey Vertkov, Dmitriy Gotsdiner

Prowincjonalna Rosja. Zwykły letni dzień. Gieorgij, kierowca ciężarówki, po załadowaniu towaru na samochód wyrusza w drogę. Podróż przerywa mu dwóch policjantów. Gdy podczas kontroli ich uwagę przykuwają inni zatrzymani kierowcy, Gieorgij ucieka z policyjnego posterunku. W ciężarówce czeka na niego niespodziewany pasażer. Później jego miejsce zajmuje nastoletnia prostytutka, prowadząc Gieorgija skrótem przez wioskę, w której mieszka, ostrzegając przy tym, że droga na skróty uważana jest za przeklętą. W pewnej chwili ciężarówka głównego bohatera się psuje, pojawiają się trzej mężczyźni, ale wspólna biesiada przy ognisku przeradza się w tragiczny konflikt.

Nagrody:

2011 ? Kryształowa Łódka na Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi
2011 ? Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie
2010 ? Grand Prix na MFF w Mińsku

17 stycznia (piątek) godz. 18.00 - BIAŁE SŁOŃCE PUSTYNI

ZSRR 1969, 85 min.

Reżyseria: Władimir Motyl
Scenariusz: Valentin Ezhov, Rustam Ibragimbekov, Mark Zakharov
Muzyka: Isaak Shvarts
Obsada: Anatoli Kuznetsov, Spartak Mishulin, Kakhi Kavsadze, Pavel Luspekayev

Żołnierz Armii Czerwonej, Suchow, wraca do domu w oczekiwaniu rychłego konca wojny. Po drodze spotyka oddział Rachimowa, ścigający zbiegłego bandytę Abdullę. Rachimow prosi Suchowa o zaopiekowanie się żonami Abdulli, zostawiając mu do pomocy młodego żołnierza - Pietruchę. Suchow wraz z żonami Abdulli udaje się do pobliskiego nadmorskiego miasta. Wkrótce w tym samym mieście pojawia się Abdulla, który planuje się przeprawić przez morze za granicę.

.

.

17 stycznia (piątek) godz. 20.00 - CÓRKA

Rosja 2012, 110 min.

Reżyseria: Aleksander Kasatkin, Natalia Nazarowa
Scenariusz: Natalia Nazarowa
Muzyka: Aleksander Manockoj
Zdjęcia: Andrej Najdionow
Obsada: Marija Smolnikowa, Jana Osipowa, Igor Maziepa, Władimir Miszukow, Oleg Tkaczow, Kiriłł Nazarow, Anastasija Imamowa, Jewgienij Tkaczuk, Marija Zwonariowa, Alona Kuzniecowa, Anna Puzan

.

Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana przez zabójcę.

.

Nagrody:

2012 ? Grand Prix ?Sputnik? na 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich ?Sputnik nad Polską? w Warszawie
2012 ? Nagroda FIPRESCI na Warszawskim MFF
2012 ? Najlepszy debiut na 23. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym ?Kinotawr? w Soczi
2012 ? Grand Prix na 10. Festiwalu ?Amurska jesień?

18 stycznia (sobota) godz. 18.00 - CHODZĄC PO MOSKWIE

ZSRR 1963, 78 min.

Reżyseria: Gieorgij Danelija
Scenariusz: Giennadij Szpalikow
Muzyka: Andriej Pietron
Zdjęcia: Wadim Jusow
Obsada: Nikita Michałkow, Alieksiej Loktiew, Jewgienij Stieblow, Galina Polskich

Liryczna opowieść o młodości, miłości, deszczyku i Moskwie, utrzymana w lekko baśniowym klimacie. Młody budowniczy Wołodia przyjeżdża z dalekiej tajgi do Moskwy na spotkanie ze znanym pisarzem, który zainteresował się jego opowiadaniami. Wyprawa do stolicy staje się źródłem wrażeń, przygód i okazją do zawarcia nowych przyjaźni.

Nagrody:

1964 ? Wyróżnienie dla Gieorgija Danelija na MFF w Cannes
1964 ? Nagroda dla operatora Wadima Usowa na WFF w Leningradzie
1964 ? Nagroda I w konkursie filmów na Kongresie w Mediolanie
1966 ? Nagroda Specjalna Międzynarodowego Przeglądu Filmowego w Rzymie
1966 ? Nagroda za pracę operatorską na Robotniczym Festiwalu Filmowym w Czechosłowacji

18 stycznia (sobota) godz. 20.00 - TULPAN

Rosja 2008, 98 min.

Reżyseria: Sergiej Dworcewoj
Scenariusz: Sergiej Dworcewoj, Giennadij Ostrowski
Zdjęcia: Jolanta Dylewska
Obsada: Askhat Kuchinchirekov, Samal Yeslyamova,
Ondasyn Besikbasov, Tulepbergen Baisakalov

Po zakończeniu służby w Marynarce Rosyjskiej, wielkouchy Bułat, wraca do kazachskiego stepu, do domu siostry i jej męża. Marzy o tym, żeby zostać pasterzem. Żeby jednak założyć własne stado i zostać poważanym członkiem społeczności musi się ożenić. Zakochuje się w pięknej dziewczynie, której przeszkadzają jego odstające uszy.

.

Nagrody:

2008 - Nagroda Główna sekcji "Un Certain Regard" na MFF w Cannes
2008 - Nagroda Główna konkursu "East of the West" na MFF w Karlowych Warach
2008 - Grand Prix na MFF w Tokio
2008 - Nagroda "Sutherland Trophy" dla najbardziej oryginalnego filmu na MFF w Londynie
2008 - Nagroda za reżyserię na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, Niemcy
2008 - Nagroda "Silver Camera 300" dla Jolanty Dylewskiej na MF Operatorów Filmowych "Manaki Brothers" w Bitola, Macedonia

19 stycznia (niedziela) godz. 18.00 - DELIVERANCE

Rosja 2013, 64 min.

Reżyseria: Siergiej Kuzniecow
Scenariusz: Siergiej Kuzniecow
Muzyka: Wsiewołod Grieczieniew
Zdjęcia: Dmitrij Rakow
Obsada: Andriej Fehretdinow, Alieksiej Onieżyn,
Marina Wajnbrand, Weronika Wiernadskaja

W swoim pełnometrażowym debiucie Siergiej Kuzniecow snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji. Bohater filmu budzi się w kostnicy. Nie wie, kim jest, ani dlaczego się tam znalazł. Przeszłość wraca do niego w sennych obrazach z dzieciństwa, we wspomnieniach przypadkowych sytuacji, które przeplatają się na ekranie z wydarzeniami dziejącymi się w czasie rzeczywistym. Ale czy na pewno?

Nagroda:

2013 ? Nagroda za najlepszy debiut na 21. Festiwalu Filmu Rosyjskiego ?Okno na Europę? w Wyborgu

.

19 stycznia (niedziela) godz. 20.00 - ITALIANIEC

Rosja 2005, 92min.

Reżyseria: Andriej Krawczuk
Scenariusz: Andriej Romanow
Muzyka: Aleksandr Knajfiel
Zdjęcia: Aleksandr Burow
Obsada: Kolja Spiridonow, Maria Kuzniecowa, Nikołaj Reutow, Jurij Ickow,
Denis Moisiejenko, Sasza Sirotkin, Polina Worobiowa, Olga Jerochowiec

Sześcioletniego Wanię, wychowanka domu dziecka, ma zamiar adoptować włoska rodzina ? stąd jego przezwisko ?Italianiec?. Czeka go beztroskie życie pod śródziemnomorskim słońcem, ale największym pragnieniem chłopca jest odnalezienie biologicznej matki.

.

.

.

.

.