HumanDOC - festiwal filmowy

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC ?Globalny Rozwój w Kinie? jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

.

.

W grudniu filmy z warszawskiego festiwalu HumanDOC będzie można obejrzeć bezpłatnie w kinie REJS w Słupsku!

.

.

14 grudnia /środa/, godz. 20.15

24 ŚNIEGI

24 SNOW
Rosja 2016, 90 min.
reżyseria: Mikhail Barynin
Sergiej żyje w odosobnieniu. Codzienność jest dla niego wyzwaniem, zmuszającym go do walki z naturą i własną samotnością. W ekstremalnych warunkach poszukuje wolności. Bohater spędza większość czasu z dala od swojej wsi zajmując się hodowlą koni. Zwierzęta zastępują mu rodzinę, z którą widuje się zaledwie kilka razy w roku. Dokument ukazuje egzystencję człowieka mieszkającego w całkowitej izolacji w najzimniejszym miejscu na świecie ? arktycznej Jakucji. Niezwykłą wartością filmu są bezkresne zimowe krajobrazy Syberii. Na uwagę zasługują również zdjęcia zwierząt, które przywołują na myśl niezależność ? nadrzędną wartość dla Sergieja.

.

.

15 grudnia /czwartek/, godz. 16.30

NIEWYBACZONE

Unforgiven
Niemcy, Rwanda 2014, 75 min.
reżyseria: Lukas Augustin
Film przedstawia relację zbrodniarzy i ich ofiar. Granicę, którą muszą przekroczyć pokrzywdzeni lub ich bliscy, aby poprzez bezpośrednią konfrontację z przestępcami mogli im wybaczyć. Dwadzieścia lat po ludobójstwie w Rawannie (Rwanda) rząd wzywa ofiary i ich oprawców do pojednania, podejmuje próby darowania win i ponownego życia we wspólnocie. Lata pozostawaniaw nienawiści i chęć zemsty nie pomagają tym pierwszym w odpuszczeniu dawnych krzywd. Z kolei ci drudzy, po długim czasie spędzonym w więzieniu i rozmyślaniach o przeszłości, uświadamiają sobie, że zaprzepaścili także własne życie.
Lucas Agustin ? zaledwie trzydziestoletni, niemiecki reżyser i dziennikarz, stworzył niezwykle poruszający dokument, który pokazuje, że nawet w obliczu największych zbrodni pozostajemy ludźmi, którzy pragną przebaczenia.

.

.

16 grudnia /piątek/, godz. 16.00

INNE DZIECI

The Other Kids
Hiszpania 2016, 84 min.
reżyseria: Pablo de la Chica
Dokument w reżyserii Pablo De La Chica to inspirująca opowieść o potędze piłki nożnej, która może zmienić życie. Setki milionów dzieci uprawiają ten sport każdego dnia. Dla wielu z nich dotacje piłkarskie są jedynym sposobem, aby uzyskać dostęp do edukacji, są szansą na lepszą przyszłość. Los Mubiry Rigana zależy właśnie od jednego z takich stypendiów. W jego przypadku to wręcz jedyny sposób na przetrwanie. Chłopiec marzy, że strzeli kiedyś gola, dzięki któremu jego kraj zdobędzie Puchar Afryki. Tak, jak to zrobił Torres dla Hiszpanii podczas Mistrzostw Europy. Film pozwala nam śledzić ponad rok z życia Rigana. Przez cały ten czas chłopiec dąży do zrealizowania swojego planu. Jego determinacja i wiara zderzają się z ciężkimi, warunkami, w których przyszło mu żyć.

.

.

17 grudnia /sobota/, godz. 20.30

PRZEZ PIEKŁO DO EUROPY

Crossing Hell: Anything To Get To Europe
Francja 2013, 90 min.
reżyseria: Renaud Fessaguet, zespół w Libii: Camille Courcy, Olivier Azpitarte, Paul Comiti, zespół w Afganistanie: Claire Billet, Olivier Jobard
Film przedstawia wyczerpującą wędrówkę dwóch nielegalnych grup emigrantów do ich wyśnionego Eldorado ? Europy. Wśród nich znajdują się: Afgańczycy, którzy opuszczają Kabul oraz Kameruńczycy wyruszający ze środkowej Afryki. W swojej tułaczce przypominają niewolników. Są bici i okradani, a mimo to są gotowi zapłacić każdą cenę, by dotrzeć do celu. Te dwie skomplikowane historie zostały nakręcone w niebezpiecznych warunkach. Ta droga to walka o przetrwanie. Po raz pierwszy sami możemy się przekonać, przez co muszą przejść emigranci, żeby dostać się do Europy.

.

.

18 grudnia /niedziela/, godz. 18.00

GORĄCZKA ZŁOTA

Gold Fiver
USA, Gwatemala, Kanada 2016, 83 min.
reżyser: J.T. Haines
Gold Fever porusza problem przemysłu złotniczego w Ameryce Łacińskiej. Budowa kopalni w Gwatemali uderza w najbiedniejszych. Mieszkańcy muszą toczyć walkę o swoje ziemie z wielkimi korporacjami i prywatnymi inwestorami. W filmie zabierają głos osoby z różnych środowisk: rolnicy, artyści i przedsiębiorcy. Dokument wyróżniono nagrodą The 2013 Rigoberta Menchú Grand Prix na festiwalu First Peoples Festival w Montrealu. Został on doceniony za bezkompromisowość w ukazywaniu wyzysku i destrukcyjnego wpływu transnarodowego górnictwa na lokalne społeczności.

.

.

.

Wstęp na wszystkie projekcje festiwalu w kinie REJS - bezpłatny

Rezerwacja wejściówek - kontakt z kinem REJS

wtorek - piątek, godzina 14.00 - 18.00

tel. 59 8435 434

.