MIĘDZY SŁOWAMI - pokazy z audiodeskrypcją

Dyskusyjny Klub Filmowy PROJEKCJA oraz kino studyjne REJS ma prawdziwą przyjemność zaprosić na nowy cykl filmowy pod hasłem MIĘDZY SŁOWAMI, w ramach którego raz w miesiącu pokazywać będziemy filmy z audiodeskrypcją, słownym komentarzem umożliwiającym ludziom niewidomym i niedowidzącym odbiór sztuki wizualnej. Audiodeskrypcja poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen, postaci i akcji pozwala widzom niewidomym na samodzielną interpretację filmu, pomaga podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na ekranie.

Podczas pierwszych seansów audiodeskrypcja będzie słyszana przez wszystkich widzów na sali. W przyszłości, mamy nadzieję, do kina REJS zostaną zakupione specjalne odbiorniki radiowe, które będzie można bezpłatnie pobrać przed projekcją. Sprzęt ten umożliwi odbiór audiodeskrypcji wyłączenie przez osoby zaopatrzone w słuchawki, co pozwoli na bezkolizyjny udział w seansie osób widzących i niewidomych.

Cena biletu: 6,00 zł

.

19 maja /sobota/ - godz. 15.30

JANOSIK. PRAWDZIWA HISTORIA

Polska, Węgry, Czechy, Słowacja 2009, 137 min.
reżyseria: Kasia Adamik, Agnieszka Holland
scenariusz: Eva Borušovičová
zdjęcia: Martin Štrba
muzyka: Antoni Łazarkiewicz
obsada: Václav Jiráček, Ivan Martinka, Michał Żebrowski,
Małgorzata Bela, Marian Dziędziel, Maja Ostaszewska, Danuta Szaflarska

Młody Janosik, wypalony wojną, zawiedziony w miłości, trafia do zbójeckiej drużyny. Wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu ? nikt z napadniętych nie może zginąć. Wraz ze sławą, rośnie jego uwielbienie u kobiet. Sukcesy Janosika budzą jednak zazdrość jednego z członków bandy, chciwego i butnego Huncagi...

Zmysłowa, okrutna i pełna pasji, prawdziwa historia Juraja Janosika. Oparta na faktach opowieść o młodym zbójniku, którego krótkie i intensywne życie stało się legendą.
Słowiański odpowiednik Robin Hooda powraca. O wiele poważniejszy, mroczniejszy i bardziej brutalny. Wszakże podtytuł najnowszej produkcji Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik ? ?historia prawdziwa? ? sugeruje zerwanie z bajkowymi i lekkostrawnymi kliszami. Taki był też zamysł scenarzystki, Evy Borusovicovej, która postaci Janosika szukała w historycznych źródłach, nie zaś w podaniach i legendach. W efekcie, świat osiemnastowiecznych górali Europy Środkowej jest spójny i wiarygodny (z drobnymi wyjątkami), a sam film zbliża się w niektórych momentach do niepozbawionej rozmachu produkcji historycznej./Tomasz Piętowski, Stopklatka.pl/

.

.

21 kwietnia /sobota/ - godz. 14.00

GWIAZDA KOPERNIKA

Polska 2009, 90 min.

reżyseria: Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski
scenariusz: Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski
muzyka: Abel Korzeniowski
głosu postaciom użyczyli: Piotr Adamczyk, Jerzy Stuhr,
Anna Cieślak, Jan Peszek, Piotr Fronczewski

Utrzymany w konwencji kina familijnego pełnometrażowy film animowany. Opowiada o dzieciństwie i młodości słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Nie jest to jednak typowy film biograficzny. Postać Mikołaja Kopernika jest pretekstem do prezentacji bohatera, który dorastając, nie zapomniał o swych dziecięcych marzeniach. Bohatera, który na początku szukał siły u innych, a dorastając odkrył własną moc i mądrze ją wykorzystał. Wiara i nauka. Cuda i rzeczywistość. Złudy i marzenia - a wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, alchemicy szukali filozoficznego kamienia. W niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego renesansu. W Europie bez granic.

Historia, która rozpoczyna się od beztroskiego dzieciństwa, ma mocny wątek sensacyjny związany z osobą Paula van de Voldera, wątek melodramatyczny młodzieńczej miłości Mikołaja, wreszcie rys komediowy, wynikający z właściwych filmowi rysunkowemu przerysowań postaci i charakterów.

17 marca /sobota/ - godz. 18.00

MAŁA MOSKWA

POLSKA, ROSJA 2008, 100 MIN.
reżyseria: Waldemar Krzystek
scenariusz: Waldemar Krzystek
muzyka: Zbigniew Karnecki
zdjęcia: Tomasz Dobrowolski
obsada: Svetlana Khodchenkova, Lesław Żurek, Dmitrij Ulianow, Jurij Ickov

FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI 2008: Wielka Nagroda Złote Lwy dla najlepszego filmu, Nagroda Specjalna - Prezesa TVP, Nagroda Rady Programowej TVP, Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca dla Svetlany Khodchenkovej

Jura, były radziecki pilot wojskowy, po ponad trzydziestu latach wraca do Legnicy odwiedzić grób swojej żony, Wiery. Towarzyszy mu dorosła już córka żony. Jadą zobaczyć miejsca, gdzie przed laty rozegrał się największy dramat ich życia. Ta podróż ma uwolnić ich od traumy przeszłości.

W swoim filmie Waldemar Krzystek opowiada historię miłości wielkiej i tragicznej, która wybucha w mrocznych latach 60. XX wieku, w czasach, w których nawet o intymnych sprawach decydowało sowieckie imperium. Za tło służy jej Legnica, największa w Polsce baza wojsk radzieckich, nazywana "Małą Moskwą". Rosjanie i Polacy, oddzieleni murami i zakazami, mimo strachu i wścibskich politruków, żyli. kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia.

Film wchodził na ekrany w aurze skandalu, jaki wywołał werdykt jury na festiwalu w Gdyni. O skandalu jednak szybko zapomniano, a film został, bo widz znalazł w nim to, czego zazwyczaj szukamy w kinie rozrywkowym: miłość, śmiech, łzy, wielkie dramaty i wielkie radości oraz wzruszenia...

.

.

.